Najnowocześniejsze karetki jeżdżą już po ulicach Lublina [WIDEO]

2020-11-19 17:38 OM
Najnowocześniejsze karetki jeżdżą już po ulicach Lublina [WIDEO]
Autor: OM

Lubelskie pogotowie ma sześć nowych, żółtych ambulansów. Są one ekonomiczne, nowoczesne, mają automatyczną skrzynię biegów i bardzo dobry zespół napędowy. Poza tym mają przez co najmniej pięć lat się nie psuć.

Nowe ambulanse będą jeździły po Lublinie, ale także po Kraśniku i Łęcznej. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Lublinie zakupiło je ze środków własnych.

- Przyjęliśmy takie założenie, żeby przynajmniej po pięciu latach wymieniać ambulanse - mówi Zdzisław Kulesza, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie. - Plany zakupu karetek są też na przyszły rok. Czas nie stoi w miejscu, karetki się starzeją, eksploatują. Nie stać nas na to, żeby je naprawiać. Tylko mają być nowsze, niezawodne i mają jak najszybciej dojechać do miejsca zdarzenia.

Lubelskie pogotowie ratunkowe ma sześć nowych ambulansów

Nowe ambulanse są w kolorze żółtym - w Polsce do 2028 roku wszystkie karetki mają być właśnie w kolorze żółtym.

- Kolor żółty, aby one się odróżniały od innych środków transportu, by jednoznacznie na drodze kolor żółty z oblamówką czerwoną świadczył o tym, że jedzie człowiek, który potrzebuje tego, by uzyskać szybką pomoc, że jedzie chory - mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Nowe ambulanse już od czwartku jeżdżą po ulicach powiatu lubelskiego, łęczyńskiego i kraśnickiego. Kosztowały 2 miliony 700 tysięcy złotych.​