Polecany artykuł:
Starania naukowców z Uniwersytetu Medycznego wspierają władze województwa. Telemedycyna stała się jedną z głównych strategii regionu.
- Telemedycyna może znacznie wpłynąć na poprawę dostępności usług zdrowotnych, w szczególności dla grup społecznych najbardziej wykluczonych, zwłaszcza dla osób mieszkających w znacznym oddaleniu od ośrodków miejskich - mówi Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka województwa lubelskiego. - Rozwiązania teleinformatyczne mogą pozwolić na objęcie obserwacją większej liczby chorych, czy rekonwalescentów, bez konieczności hospitalizowania.
Telemedycyna to najnowsza forma diagnostyki. Pozwoli przeprowadzić na większą skalę badania przesiewowe. Wystarczy, np. wysłać narzędzia diagnostyczne w postaci kamer do małych miejscowości. Lekarz od razu dowie się, czy badana osoba wymaga szybkiej interwencji.
- Zamiar jest taki, że wprowadzimy telemedycynę do wszystkich dziedzin medycyny w naszym województwie - mówi prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - W przypadku okulistyki ma służyć wczesnemu rozpoznawaniu retinopatii cukrzycowej, cukrzycowego obrzęku plamki oraz zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem. W tej chwili są prowadzone prace nad rozwiązaniami, które by rozpoznawały wcześniej jaskrę, zaćmę.
Telemedycyna powstała już kilka lat temu, ale ciągle się rozwija w oparciu o nowe technologie.
- Mamy już różnego rodzaju kamery, aparaty, które same mierzą wiele różnych zjawisk w oku, w siatkówce i dzięki sztucznej inteligencji możemy automatycznie uzyskiwać informacje, czy mamy już do czynienia z chorobą, patologią, czy jeszcze jest to stan, który nadaje się do obserwacji poza dużym ośrodkiem szpitalnym - tłumaczy prof. Rejdak.
Lubelscy lekarze chcą, aby telemedycyna przyczyniła się też do diagnozowania pacjentów we wczesnych stadiach chorób, aby leczenie było jak najbardziej efektywne.
- Telemedycyna to w tej chwili strategia Unii Europejskiej, a my Lubelszczyzna, jako województwo na tej ścianie wschodniej mamy szansę odegrać bardzo ważną rolę będąc pionierem, zarówno w Polsce jak i w Europie - dodaje prof. Rejdak. - Wypracowujemy rozwiązania wspólnie z naukowcami z Warszawy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i panem profesorem Markiem Niezgódką oraz z naukowcami ze Stanów Zjednoczonych.
Telemedycyna ma być dostępna dla wszystkich szpitali w województwie lubelskim. Jednak potrzebne do tego są pieniądze, dlatego samorząd województwa aplikował już o środki do unijnego funduszu odbudowy po pandemii i liczy na ich otrzymanie.