Większość zajęć na uczelniach zdalnie, a co z akademikami? Będą puste?

2020-09-10 21:24 OM
Większość zajęć na uczelniach zdalnie, a co z akademikami? Będą puste?
Autor: zdjęcie ilustracyjne pixbay/Vincent_Zhang

Mniejsze zainteresowanie nie tylko wynajmem mieszkań, ale także akademikami w Lublinie. Nie oznacza to jednak, że będą one stały puste. Uczelnie opracowują właśnie różnego rodzaju rozwiązania dotyczące domów studenckich. `

Już wiadomo, że studenci Politechniki Lubelskiej o imprezach w akademiku mogą zapomnieć, ponieważ obowiązywał będzie zakaz zgromadzeń.

- Zainteresowanie akademikami jest mniejsze, ze względu na to, że planujemy nauczanie w formie mieszanej - mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik Politechniki Lubelskiej. - Nie planujemy pełnego obłożenia naszych akademików. Nawet z uwagi na to, że jeden z akademików jest wyłączony z użytkowania, ponieważ w tym momencie przeprowadzamy tam gruntowny remont, który potrwa do maja. Uczelnia dysponuje głównie pokojami 3-osobowymi. Zastanawiamy się, nad tym, aby w tych 3-osobowych pokojach kwaterować dwie osoby. Nie jesteśmy w stanie zakwaterować jednej osoby, bo oczywiście koszty wzrosłyby i dla uczelni i dla studenta.

Uczelnia chce, aby studenci z zagranicy, którzy już sygnalizują, że będą mieszkali w akademikach, zostali poddani testowi na koronawirusa. Takich osób będzie około 600, a testy będą wykonywane ze środków Politechniki Lubelskiej.

Natomiast wszyscy studenci wchodząc do akademika będą musieli być w maseczkach, zachować dystans społeczny i zdezynfekować ręce. Nie będą też mogli się gromadzić. - Oczywiście wszelkiego rodzaju imprezy w akademikach w tym czasie epidemii są zabronione - dodaje rzecznik Politechniki Lubelskiej.

Na UMCS natomiast zakończyła się już pierwsza turza składania wniosków o przyznanie miejsca w domach studenckich. Mogli je składać studenci, którzy planują w zbliżającym się roku akademickim kontynuować naukę na UMCS.

W Lublinie otwarto jedną z najnowocześniejszych szkół w Polsce

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

- Po tym naborze możemy powiedzieć, że studenci są zainteresowani zamieszkaniem w akademikach UMCS - mówi Aneta Adamska, rzecznik uczelni. - Do 16 września, trwa tzw. druga tura składania wniosków o przyznanie miejsca w domu studenckim. Skierowana jest do szerokiego grona osób przyjętych na pierwszy rok studiów jednolitych magisterskich, pierwszego i drugiego stopnia, oraz na pierwszy rok w ramach szkół doktorskich.

Tym samym nabór do domów studenckich jest ciągle w toku.

- W zbliżającym się roku akademickim liczymy się z koniecznością pojedynczego kwaterowania studentów w niektórych domach studenckich UMCS - dodaje Adamska. - Standardem naszych akademików są pokoje 2-osobowe, które w razie konieczności zmienimy na pokoje 1-osobowe.

Uczelnia nie planuje pełnego obłożenia domów studenckich UMCS.