Zdjęcie ilustracyjne - zorza

i

Autor: Canva

ciekawostki

Warto patrzeć w górę! W najbliższych dniach jest duża szansa na zorze polarne w Polsce

2024-05-11 19:13

W najbliższych dniach na naszym polskim niebie szykuje się piękny spektakl! Wszystko za sprawą dużej aktywności słońca. Oznacza to jedno – jest duża szansa na to, że w Polsce pojawią się zorze polarne!

Jak podaje fanpage Sieci Obserwatorów Burz, w dniach 8-10 maja nasza dzienna gwiazda wykazywała się bardzo dużą aktywnością. Doszło do uwolnienia siedmiu koronalnych wyrzutów masy (CME), które są skierowane ku naszej planecie, a to z kolei oznacza burze magnetyczne, a wraz z nimi szansa na możliwość obserwowania zorzy polarnej na średnich szerokościach geograficznych!

Jeśli tylko pozwoli na to ukierunkowanie pola magnetycznego (powinno być ujemne dla zaistnienia burzy geomagnetycznej) oraz warunki pogodowe, warto spróbować ją sfotografować. Silna zorza może też być widoczna nieuzbrojonym okiem!

Czym jest zorza polarna?

Kiedy będzie można zobaczyć zorzę polarną w Polsce 2024?

Zorzę polarną w Polsce będzie można zobaczyć już w nocy z 10 na 11 maja 2024 roku. Jest jednak szansa, że w kolejne dni również jest duże prawdopodobieństwo wystąpienia tego niezwykłego zjawiska. Szanse na zobaczenie zorzy polarnej będzie w nocy z soboty na niedzielę oraz najpewniej z niedzieli na poniedziałek.

Warto w te dni wybrać się w miejsca oddalone od miasta w dobrym widokiem na północ. Warto jednak zauważyć, że najbliższej nocy zachmurzenie może być sporym problemem, głównie na Pomorzu Gdańskim i Środkowym, Kujawach i na Mazowszu.

Alert zorzowy w Polsce 2024

Duża aktywność słońca może skutkować nie tylko pięknymi widokami, ale także i innymi zjawiskami. W najbliższych dniach możliwe zakłócenia radiowe, problemy z sygnałem GPS, a nawet możliwe awarie elektryczne.

Jak zaznaczają eksperci z fanpage Sieci Obserwatorów Burz, choć obecnie prognozowana burza geomagnetyczna jest nadal relatywnie słaba, to istnieje niewielkie prawdopodobieństwo powyższych zdarzeń.

Zobacz także: Dwie samiczki i jeden samiec. Sokoły z Lublina już zaobrączkowane

Listen on Spreaker.