W woj. lubelskim w minionych wiekach wzniesionych zostało wiele mniej lub bardziej okazałych zamków. Dziś po niektórych z nich nie ma już śladów, po części zostały jedynie fragmenty ruin, a jeszcze inne zostały znacząco przebudowane, by służyć w innych celach. Te budowle zamkowe, które w dobrym stanie przetrwały do współczesności, są dzisiaj zagospodarowane na przykład jako muzea, jak chociażby zamek w Lublinie czy w Janowcu nad Wisłą.
Najbardziej znane zamki w woj. lubelskim
Większość zamków i fortyfikacji obronnych wznoszonych na terenie dzisiejszej Lubelszczyzny ma swoją historię w czasach średniowiecza. Nie inaczej jest z najbardziej znanym obiektem tego typu mieszczącym się w centrum Lublina. Zamek w największym mieście regionu został wybudowany w XII wieku, zaś na przestrzeni lat ulegał licznym przebudowom. Od XIX do połowy XX wieku funkcjonowało w nim więzienie, a od 1957 r. do dziś jest on siedzibą Muzeum Narodowego w Lublinie.
Wśród najbardziej znanych zamków (lub ich ruin) w woj. lubelskim należy wymienić też zespół zamkowy w Kazimierzu Dolnym (według źródeł, wzniesiono go około XIV w.) oraz Zamek w Janowcu nad Wisłą (wybudowany na początku XVI w.; dziś mieści się tu oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym). Znane są także między innymi ruiny zamku w Krupem (z XV w.), Zawieprzycach (prawdopodobnie też z XV w.) czy Kryłowie (ok. XVI w.) oraz pozostałości po zamku Esterki w Bochotnicy (XIV w.), ale nie tylko.
Zobacz w galerii zdjęć, jak na archiwalnych zdjęciach prezentują się wybrane zamki oraz ich ruiny, które można znaleźć na mapie woj. lubelskiego!