Bochotnica

i

Autor: Czytelnik

turystyka

W tej wsi w woj. lubelskim był kiedyś zamek. Jego ruiny zobaczysz, gdy wybierzesz się do lasu

2024-10-24 17:03

W woj. lubelskim jest wiele ukrytych perełek, które nie są znane nawet największym znawcom regionu. To właśnie dla tych turystycznych atrakcji warto zboczyć z obranej ścieżki i ich poszukać. Do takich wyjątkowych miejsc bez wątpienia należy mała wieś niedaleko Kazimierza Dolnego – Bochotnica. To miejsce idealnie nadaje się na jednodniową wycieczkę z Lublina!

Spis treści

  1. Bochotnica – wieś w woj. lubelskim znana już w średniowieczu
  2. Nawiedzone ruiny zamku w Bochotnicy
  3.  Bochotnica – jedna z najciekawszych wsi woj. lubelskim
  4. Najważniejsze atrakcje turystyczne w Bochotnicy

Bochotnica – wieś w woj. lubelskim znana już w średniowieczu

Bochotnica to niewielka wieś położona w województwie lubelskim, w gminie Kazimierz Dolny, nad rzeką Wisłą. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pojawiły się już na początku XIV wieku! Bochotnica po raz pierwszy była wymieniona w wykazie wsi nadawanych przez Władysława Łokietka braciom Ostaszkowi oraz Dzierżkowi z Bejsc (potem Firlejowie).

Podobno zamek powstał w podobnych latach, jak ten, który znajduje się w Lublinie. Kazimierz Wielki ufundował budowę tego miejsca po słynnym napadzie Tatarów na Lubelszczyznę.

Niestety po tym wspaniałym miejscu pozostały tylko ruiny, które są ukryte głęboko w lesie. To miejsce jest idealne na rodzinny spacer w woj. lubelskim śladami historii regionu. Można tu podziwiać malownicze krajobrazy oraz poczuć ducha przeszłości!

Marcin umarł na placu zabaw. Tajemnicza śmierć nastolatka w Bochotnicy pod Puławami

Nawiedzone ruiny zamku w Bochotnicy

Legendy mówiły, że zamek w Bochotnicy powstał dla Esterki – ulubionej nałożnicy króla Polski. Ta teoria upadła już lata temu, ale to imię do dziś przewija się w kontekście historii tego zamku.

Z tą wsią w woj. lubelskim jest związana także jedna z najpopularniejszych legend, czyli tej o Czarnej Damie. Według tej legendy duch nieszczęśliwie zakochanej kobiety, która zmarła tragicznie, pojawia się w ruinach zamku, szczególnie w bezksiężycowe noce. Opowieści te przyciągają turystów i miłośników tajemniczych miejsc.

 Bochotnica – jedna z najciekawszych wsi woj. lubelskim

Bochotnica była własnością królewską przez pewien czas i odgrywała pewną rolę jako ośrodek administracyjny. Ta niewielka wieś w woj. lubelskim cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ leży niedaleko Kazimierza Dolnego i można tu łatwo dotrzeć. To miejsce idealnie nadaje się na spacery, wycieczki rowerowe i rodzinne spędzanie czasu na łonie natury.

Najważniejsze atrakcje turystyczne w Bochotnicy

Ta niewielka wieś w woj. lubelskim przyciąga przede wszystkim ze względu na swoje bardzo dogodne ukształtowanie terenu, który sprzyja odpoczynkowi na świeżym powietrzu. Co jednak należy do najważniejszych atrakcji turystycznych w Bochotnicy? Oto lista:

  • Ruiny zamku w Bochotnicy;
  • Zabytkowy kościół św. Jana Chrzciciela;
  • Grodzisko na Górze Zamkowej.

Zobacz także: Zamek w Bochotnicy na starych zdjęciach

Kim są ruinersi? DROGOWSKAZY
Ogłoszenia o sprzedaży przepięknych zabytkowych domów na Sycylii lub Hiszpanii co roku rozpalają wyobraźniĘ wszystkich marzących o własnej oazie szczęścia i spokoju. Okazuje się jednak, że by zrealizować to marzenie, wcale nie trzeba inwestować za granicą. Stuletnie domy, drewniane młyny a nawet kamienne zabudowania gospodarcze można znaleźć na Mazurach, w Górach Izerskich czy Dolnym Śląsku. Innym zadaniem jest odnowienie własnej „ruinki”. To właśnie pasja ruinersów, którzy rozsypującym się budynkom z wielką historią, dają drugie życie. Nie straszne im wyzwania logistyczne i remontowe, problemy z materiałami czy ekipami remontowymi – moment w którym znajdują swoje miejsce, to moment w którym „traci się rozsądek”. Odnowionymi ruinkami coraz częściej interesują się turyści, którzy z wytęsknieniem myślą o odpoczynku z dala od hałasu kurortów – ale na własnych warunkach. O ruinersach i odpoczynku w rytmie slow, opowiedziała w Drogowskazach Aleksandra Klonowska- Szałek, ruiners, autorka książek i założycielka portalu slowhop.pl Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Drogowskazy