Lubisz zwiedzać historyczne miejsca w woj. lubelskim? Musisz odwiedzić te zamki i ruiny w wakacje

i

Autor: www.pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Lubisz zwiedzać historyczne miejsca w woj. lubelskim? Musisz odwiedzić te zamki i ruiny w wakacje

2024-08-02 20:20

W naszym województwie nie brakuje miłośników historii. To właśnie dla nich skierowany jest ten artykuł. Zamek w Lublinie, ruiny zamku w Zawieprzycach? Proszę bardzo! Ale to nie koniec propozycji na weekendową wycieczkę po historycznych meandrach naszego regionu!

Spis treści

  1. Ruiny zamku w Krupem
  2. Ruiny zamku w Zawieprzycach
  3. Ruiny zamku w Kazimierzu Dolnym
  4. Zamek w Janowcu
  5. Zamek w Lublinie

Ruiny zamku w Krupem

Te pozostałości po dawnej twierdzy położone są w powiecie krasnostawskim, czyli niewiele ponad 60 km od Lublina. Ruiny zamku w Krupem leżą przy rozlewiskach dopływu rzeki Wieprz, blisko drogi wojewódzkiej nr 812. Historia tej budowli sięga już XV wieku. Na przestrzeni lat zamek ulegał zniszczeniom i odbudowaniom, a pełnił funkcję obronną. Dziś, choć pozostały po nim ruiny, to i tak są one warte odwiedzenia!

Tak wygląda Carnaval Sztukmistrzów 2024 w Lublinie

Ruiny zamku w Zawieprzycach

Zawieprzyce to malownicza miejscowość w powiecie łęczyńskim, oddalona od Lublina o około pół godziny drogi. Historia tutejszego zamku sięga XVI wieku. Budowla usytuowana była na wzgórzu, królując nad rzeką Bystrzycą i Wieprzem i pełniła funkcje obronne. Z miejscem tym wiąże się również ciekawa legenda: ponoć do dziś podczas nowiu księżycu można tam spotkać dwie dusze, które przechadzają się po terenie ruin. Dawniej panem tych włości był okrutny kasztelan Jan Nepomucen Granowski, który wrócił do Zawieprzyc z walk pod Wiedniem (u boku króla Jana III Sobieskiego) z dwoma tysiącami jeńców tureckich i zmuszał ich do wznoszenia zamku. Wśród nich miała znajdować się piękna Greczynka Teofania oraz jej narzeczony Laskaris. Gdy kobieta odrzuciła zaloty kasztelana, ten z zemsty nakazał zamurować parę zakochanych żywcem i to właśnie ich dusze do dziś mają pojawiać się na terenie pozostałości po zamku.

Zobacz, jak ruiny zamku w Zawieprzycach prezentują się na zdjęciach:

Ruiny zamku w Kazimierzu Dolnym

Kazimierz Dolny to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych w woj. lubelskim, zwłaszcza w okresie letnim. Jednym z pomysłów na spędzenie tu czasu wolnego jest zwiedzenie pozostałości po zamku obronnym, który został wzniesiony za czasów Kazimierza Wielkiego. Niestety, z biegiem lat i na tle różnych historycznych wydarzeń, podupadał, dlatego dziś zostały po nim ruiny. Jednak fakt, że są one usytuowane na wzgórzu sprawia, że rozciąga się z nich piękna panorama na Wisłę i okoliczne tereny.

Zamek w Janowcu

Janowiec to niewielka miejscowość położona nad Wisłą w pow. puławskim, do której dojedziecie z Lublina w około godzinę. Jej charakterystyczną atrakcją są ruiny zamku, usytuowane na wzgórzu. Obecnie działa tam muzeum, które warto odwiedzić z całą rodziną! To, co przyciąga turystów do tego miejsca, to także piękna panorama okolicznych terenów i bliskość Kazimierza Dolnego.

Koniecznie zobacz, jak zamek w Janowcu prezentuje się na zdjęciach:

Zamek w Lublinie

Jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji turystycznych stolicy Lubelszczyzny jest zamek, w przestrzeniach którego funkcjonuje obecnie Muzeum Narodowe w Lublinie. Jego historia sięga aż XII wieku! Podczas swoich losów budowla ta nie tylko stanowiła królewską rezydencję, ale przez lata pełniła też rolę więzienia i była miejscem opresji. Lubelski zamek swoje kulturalne funkcje zaczął pełnić od lat 50. XX wieku. Dziś mieści się w nim Muzeum Narodowe, które przyciąga turystów interesującymi ekspozycjami. Odwiedzający chętnie zwiedzają tu także zamkowy dziedziniec, donżon czy Kaplicę Trójcy Świętej.

Zobacz także: Średniowieczne zabytki odkryte na polach w gminie Księżpol

Muzyczny ślad po Lubelszczyźnie. Kto jest związany z województwem lubelskim?

Pytanie 1 z 10
Kto śpiewa te słowa: „Tak dziwna to chwila brakuje słów”?