CIEKAWOSTKI

To najpiękniejszy zabytek w Lublinie. Poznaj wyniki naszego nowego rankingu!

2024-09-26 17:53

W naszym serwisie zakończyło się już głosowanie na najpiękniejszy zabytek Lublina. Internauci przez tydzień mogli głosować na swoją ulubioną zabytkową atrakcję turystyczną w mieście. Która z nich zdobyła najwięcej głosów od naszych Czytelników? Wyniki znajdziesz poniżej!

Głosowanie na najpiękniejszy zabytek Lublina

Na początku przypomnijmy, że głosowanie na najpiękniejszy zabytek w Lublinie ruszyło na portalu lublin.eska.pl w minioną środę (18 września) i trwało dokładnie przez tydzień (do środy, 25 września). Kilkukrotnie informowaliśmy o tym również na naszych fanpage'ach na Facebooku.

W sondzie o głosy Czytelników walczyło łącznie 10 zabytkowych atrakcji turystycznych z terenu Lublina, które wybrała nasza redakcja. Były to, w kolejności alfabetycznej: Archikatedra Lubelska, Baszta Półokrągła, Brama Grodzka, Brama Krakowska, Krakowskie Przedmieście, Plac Litewski, Plac po Farze, Rynek Starego Miasta, Wieża Trynitarska oraz lubelski zamek. Które z nich znalazły się w ścisłym TOP 3?

Lublin 2024. Tak wygląda nasze miasto

Oto TOP 3 najpiękniejsze zabytki Lublina!

Podsumowując wyniki głosowania w naszej sondzie, z podanej powyżej listy możemy wyróżnić trzy lubelskie zabytki, które otrzymały największą liczbę głosów od internautów odwiedzających nasz portal. Jednak zanim do tego przejdziemy, odnotujmy, że w zestawieniu były również dwa obiekty, które najwyraźniej nie spotkały się z wielką sympatią naszych Czytelników. Mowa tutaj o Baszcie Półokrągłej oraz Krakowskim Przedmieściu, na które nikt nie oddał swojego głosu.

Z kolei zabytki, które znalazły się w ścisłej trójce naszego rankingu najpiękniejszych zabytków w Lublinie, otrzymały powyżej 20 proc. wszystkich oddanych głosów. Wyniki głosowania prezentują się zatem następująco:

  1. Zamek lubelski – zdobył 28 proc. głosów i jest zwycięzcą naszego rankingu na najpiękniejszy zabytek Lublina,
  2. Archikatedra Lubelska – otrzymała 23 proc. głosów,
  3. Rynek Starego Miasta – uzyskał 21 proc. głosów.

Dziękujemy wszystkim internautom, którzy wzięli udział w głosowaniu!

To najpiękniejszy zabytek w Lublinie! Co wiemy o lubelskim zamku?

Zamek lubelski to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w Lublinie. Jego historia sięga XII wieku i jest związana z drewnianym grodem, jaki wówczas mieścił się na tutejszym wzgórzu zamkowym, gdzie swoją siedzibę miał kasztelan. Z uwagi na liczne najazdy wrogów, w XIII wieku zdecydowano o postawieniu tam pierwszej murowanej baszty w stylu romańskim, czyli dobrze znanego do dziś donżona.

W XIV wieku, za czasów panowania króla Kazimierza Wielkiego, wzniesiony został tu murowany zamek wraz z kaplicą. W pierwszej połowie XVI wieku doszło z kolei do przebudowania zamku w stylu renesansowym, a w 1569 r. zawarto tu unię polsko-litewską. Niestety, w następnym stuleciu zamek zaczął tracić na dotychczasowym znaczeniu i powoli popadał w ruinę, a w wyniku potopu szwedzkiego został niemal doszczętnie zniszczony.

W latach 20. XIX wieku na ruinach lubelskiego zamku wybudowane zostało więzienie, które funkcjonowało w tym miejscu przez 128 lat! Budowlę zaprojektował Jan Stompf.

„W latach 1831-1915 było tu więzienie carskie, głównie dla uczestników walk o niepodległość, m. in. powstańców styczniowych. W okresie 1918-1939 obok więźniów kryminalnych odbywali tu karę członkowie ruchu komunistycznego, działający przeciwko państwu polskiemu. Druga wojna światowa i okupacja (1939-1944) to okres funkcjonowania więzienia hitlerowskiego, przez które przeszło 40.000 osób, głównie członków ruchu oporu. Po wyzwoleniu w sierpniu 1944 roku, zorganizowano na zamku polityczne więzienie karno-śledcze, podległe władzom sowieckim, a następnie Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego” – czytamy na rządowej stronie gov.pl.

Do likwidacji więzienia doszło dopiero w 1954 r. Trzy lata później, po przeprowadzeniu niezbędnych prac remontowych, lubelski zamek zaczął pełnić funkcję kulturalną i do dziś mieści się tu główna siedziba Muzeum Narodowego w Lublinie.

Rozpoznasz zabytki i atrakcje turystyczne Lublina po zdjęciu?

Pytanie 1 z 10
Na zdjęciu widzimy:
Zamek w Lublinie