Spis treści
- Która ulica w Lublinie jest najwęższa?
- To najwęższa uliczka w Lublinie. Co o niej wiemy?
- Najwęższa ulica w Lublinie przyciąga miłośników fotografii i filmu
Która ulica w Lublinie jest najwęższa?
Spacerując po lubelskim Starym Mieście, nie sposób przeoczyć malowniczej, a jednocześnie tajemniczej i wąskiej uliczki, mieszczącej się między kamienicami stojącymi przy ul. Grodzkiej o nr 14 i 16. Przesmyk ten pozwala na przejście od wspomnianej ul. Grodzkiej i placu po Farze w stronę placu Rybnego i ul. Rybnej. Mowa oczywiście o ul. Ku Farze – to właśnie ją można uznać za najwęższą uliczkę w stolicy Lubelszczyzny. Dlaczego? Otóż w swoim najwęższym miejscu ma ona zaledwie ok. 1,2-1,5 metra szerokości, co czyni ją jednocześnie jedną z najwęższych ulic nie tylko w woj. lubelskim, ale i w całej Polsce!
To najwęższa uliczka w Lublinie. Co o niej wiemy?
Jak się okazuje, najwęższa ulica w Lublinie ma ciekawą historię. Według informacji, które podaje Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN na swojej oficjalnej stronie internetowej, uliczka ta była pierwotnie „jednym z nielicznych przejść wewnątrzblokowych w obrębie zabudowy Starego Miasta”, które zostało zachowane do czasów współczesnych. Dawniej stanowiła łącznik między Rynkiem a zachodnią linią obronną Lublina.
„W XV wieku wzdłuż ulicy biegł rurociąg Mistrza Jana. Rurociąg ten mijając po stronie północnej Bramę Krakowską, biegł ulicą Bramową do Rynku, potem ulicą Grodzką do uliczki Ku Farze i stamtąd do placu Rybnego” – czytamy na stronie teatrnn.pl.
Co więcej, na podstawie zachowanych przekazów historycznych można przypuszczać, że w XVI wieku w miejscu dzisiejszych zabudowań mieścił się parterowy, drewniany dom. To właśnie najprawdopodobniej w tym budynku w nocy z 7 na 8 maja 1575 r. wybuchł najtragiczniejszy pożar w historii Lublina, który niemal doszczętnie zniszczył miasto.
Kolejnym istotnym faktem w historii najwęższej uliczki w Lublinie jest to, że przesmyk ten został zamurowany pod koniec XVIII wieku, kiedy to rozbudowywano kamienicę mieszczącą się przy ul. Grodzkiej 14 i taki stan rzeczy utrzymał się aż do połowy XX wieku! Dopiero w 1954 r., podczas przeprowadzania intensywnych prac remontowych na terenie lubelskiego Starego Miasta, natrafiono na zamurowany przesmyk i postanowiono go przywrócić. Wtedy też uliczka ta zyskała swoją obecną nazwę, czyli ul. Ku Farze.
Zobacz w galerii zdjęć, jak dzisiaj prezentuje się najwęższa ulica w Lublinie!
Najwęższa ulica w Lublinie przyciąga miłośników fotografii i filmu
Współcześnie ul. Ku Farze jest nie tylko najwęższą, ale i jedną z najpopularniejszych uliczek mieszczących się na Starym Mieście. Zarówno turyści odwiedzający Lublin, jak i mieszkańcy miasta, o każdej porze roku chętnie robią sobie na niej zdjęcia. Co więcej, ulica ta często bywa też wykorzystywana jako plan zdjęciowy filmów i seriali, które są kręcone na Starym Mieście. Dla przykładu, jeszcze w latach 70. XX wieku to między innymi na niej kręcone były ujęcia do kultowego polskiego serialu „Czarne Chmury”!