Jak się wyspać podczas upałów?

i

Autor: Canva

Noc tropikalna w Polsce? To możliwe! Sprawdzone sposoby na noce tropikalne [GALERIA]

2022-07-21 9:34

Ostatnie dni termometry w wielu miastach w Polsce pokazały ponad 30 st. C. Chociaż w nocy temperatury są niższe, to i tak w wielu miastach nie spadają poniżej 20 stopni. Podczas takich tropikalnych nocy trudno o spokojny sen. Warto więc sprawdzić metody z ciepłych krajów, które pomogą nam zasnąć podczas upałów.

Czym są noce tropikalne i jak je przetrwać?

Noc tropikalna to zjawisko występujące w strefie zwrotnikowej. Chociaż w związku z ociepleniem klimatu takie zjawisko jest spotykane w Polsce coraz częściej, zwłaszcza w miesiącach letnich – od czerwca do końca sierpnia. O tropikalnej nocy mówi się wówczas, kiedy temperatura mierzona przy powierzchni ziemi wynosi ponad 18 st. C. W ostatnich dniach w niektórych miejscowościach, zwłaszcza na zachodzie Polski, termometry pokazały aż 25 st. C w okolicach północy!

Gdzie noc tropikalna będzie najbardziej odczuwalna?

Upalne i duszne noce odczuwalne są bardziej przez mieszkańców dużych miast, którzy zamieszkują na tzw. MWC – miejskich wyspach ciepła. Temperatura w takich miejscach jest wyższa, niż w okolicznych obszarach niezabudowanych. Wyższa temperatura w miastach to wynik wysokiej i gęstej zabudowy oraz braku zieleni.

Dla kogo noc tropikalna może być niebezpieczna?

Upalne noce i dni to okres, który jest niebezpieczny zwłaszcza dla osób chorujących na choroby układu krążenia, przede wszystkim na niewydolność serca, a także nadciśnienie tętnicze.

Wysokie temperatury sprawiają, że trudno zasnąć. Bardzo często po takiej upalnej nocy budzimy się zmęczeni i rozkojarzeni. Jeśli nie macie klimatyzacji w domu warto skorzystać ze sposobów od wieków stosowanych przez mieszkańców rejonów tropikalnych. Zapraszamy do naszej galerii z poradami na upalne noce.