Zaćmienie słońca w Lublinie. Przed UMCS-em można było je zobaczyć przez teleskop!

2022-10-25 14:01

Częściowe zaćmienie słońca można było zobaczyć we wtorkowe południe m.in. w Lublinie. Osoby, które chciały podziwiać je przy pomocy teleskopu, mogły wybrać się na plac przed rektoratem UMCS. Chętnych nie brakowało! Zobaczcie zdjęcia!

25 września patrząc w niebo mogliśmy zostać świadkami częściowego zaćmienia słońca. W Lublinie można je było obserwować od godz. 11:15 do 13:38, zaś maksymalna faza (sięgająca ponad 50 procent) przypadła na godz. 12:25. Słońce częściowo zasłonięte wtedy przez księżyc przybrało kształt rogala.

To właśnie z tej okazji tuż przed rektoratem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, na placu imienia patronki uczelni, rozstawione zostały teleskopy, lornetka oraz specjalne okulary, dzięki którym łatwiej można było zobaczyć zaćmienie słońca. Wydarzenie to jest już kolejną tego typu inicjatywą z ramienia Instytutu Fizyki UMCS i za każdym razem przyciąga kolejnych chętnych do spojrzenia w niebo.

- Lubię obserwować niebo, a zaćmienie słońca jest jednym z najciekawszych zjawisk, jakie można zobaczyć. A skoro można to zrobić za darmo przez teleskop to już w ogóle super sprawa – mówiła nam Kasia, jedna z osób jakie pojawiły się na placu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Podobne wydarzenia już w ubiegłych latach odbywały się przed UMCS-em przy okazji poprzednich tego typu zaćmień.