Zaćmienie Słońca

i

Autor: Pixabay

Zaćmienie słońca w Lublinie. Gdzie oglądać?

2022-10-25 7:38

Za kilka dni czeka nas wyjątkowe wydarzenie, które nie zdarza się zbyt często. Mowa tu o częściowym zaćmieniu słońca, które będzie wyjątkową gratką dla obserwatorów nieba. W poniższym artykule znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat tego wydarzenia. Już teraz sprawdźcie, kiedy nastąpi to wyjątkowe zjawisko i jak obserwować zaćmienie Słońca, by nie uszkodzić wzroku.

Zaćmienie słońca w Lublinie. Gdzie oglądać?

Kiedy nastąpi częściowe zaćmienie Słońca? To niecodzienne zjawisko będziemy obserwować 25 października 2022. W samym Lublinie zaćmienie Słońca będzie widoczne od godz. 11.15. Faza maksymalna przewidywana jest na godz. 12.25, a koniec na 13.36. Zjawisko potrwa około 2 h i 20 min.

W związku z tym pracownicy Instytutu Fizyki UMCS planują pokazy.

– Dla obserwatorów będą dostępne dwa teleskopy oraz lornetka – powiedziała Radiu Lublin Marta Kostrzewa, koordynator do spraw informacji i promocji na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS. – Zapraszamy wszystkich, którzy będą zainteresowani, aby razem z nami obserwować to wyjątkowe zjawisko.

Zaćmienie słońca w Lublinie 2022. Jaka będzie pogoda?

Dla osób, które nie mogą się doczekać obserwacji tego zjawiska, mamy złą informację. Tego dnia pogoda prawdopodobnie nie dopisze. Na ten moment we wtorek 25 października 2022 prognozowany jest deszcz i 17 stopni.

Czym jest częściowe zaćmienie Słońca?

Do zjawiska dochodzi, gdy Księżyc znajdzie się na linii naszego wzroku pomiędzy Ziemią a Słońcem. Srebrny glob zasłania wtedy część naszej gwiazdy centralnej, a Słońce przybiera na pewien czas kształt rogala.

Jak obserwować zaćmienie Słońca?

Zjawisko może zapewnić niezapomniane widoki, lecz do jego oglądania należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim musimy pamiętać, że patrzenie na Słońce bez żadnych osłon grozi uszkodzeniem wzroku! Zdecydowanie nie powinniśmy też korzystać z amatorskich metod, jak obserwacja zaćmienia Słońca przez płytę CD lub przydymione szkło. Najlepiej więc kupić przez internet lub w specjalistycznym sklepie astronomicznym specjalną folię ND-5. Można z niej przygotować zasłonę na oko teleskopu i obiektyw aparatu, lub skonstruować okulary do obserwacji zaćmienia Słońca.

Inną opcją jest użycie ciemnego szkła spawalniczego. Jakość obserwacji nie będzie jednak tak dobra, jak z wykorzystaniem folii. Trudniej też wykorzystać je przy obserwacji z użyciem teleskopu i aparatu.

Zaćmienie słońca w obserwatorium astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego