Wieża Trynitarska, to nie tylko widok z góry. Te nowe wystawy można zobaczyć po drodze

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/maksimjus

Wieża Trynitarska, to nie tylko widok z góry. Te nowe wystawy można zobaczyć po drodze

2024-05-28 14:51

Zbiory, które rzadko lub nigdy nie były pokazywane, a także wystawa fotografii, która pokazuje tajniki świata egzotycznego. Wieża Trynitarska już w pełni działa w nowym sezonie. Właśnie oficjalnie otwarto dwie nowe wystawy, które można oglądać po drodze na najwyższy punkt widokowy na Starym Mieście.

Lublin na szelkach. Po mieście krąży ponad 100 trolebusów

Na wystawie "Odcienie sztuki" zobaczymy dzieła ze zbiorów Muzeum KUL. Niektóre z nich nie były jeszcze pokazywane szerszej publiczności.

- Wybór dzieł jest nieprzypadkowy - mówi Agnieszka Bender, dyrektor Muzeum KUL - Po prawej stronie, grupa, myślę, że znana wszystkim, bo widzimy od razu na odległość, Nikifor Krynicki, znany, popularny malarz, który jest określany jako taki malarz prymitywny, ale jest to sztuka uznana już, można powiedzieć podręcznikowa. Kolejna grupa prac to są prace Tadeusza Nowakowskiego. Artysta uznany, zdolny i też mamy całkiem piękną kolekcję jego prac przedstawiających głównie architekturę. Natomiast artystą trochę takim bardziej nowoczesnym, chociaż to już nie jest wcale tak nowoczesna sztuka, ale idącym w kierunku czasami abstrakcji jest Wojciech Fleck i tu też mamy jego kilkanaście prac. One są bardzo barwne, ekspresyjne i możemy się poszczycić właśnie całkiem sporą ich kolekcją. Mamy tutaj kilka obrazów Wyczółkowskiego, ten największy obraz, to jest Władysława Barwickiego i mamy grupę wyrobów ceramicznych bardzo cennych, bo to są te wytwórnie porcelany najbardziej znane i też mamy wiele przedmiotów, które rzeczywiście to są jeszcze obiekty z XVIII wieku, także one uchodzą no za rarytasy.

Drugą nową wystawą na Wieży Trynitarskiej jest "Kostium – Maska – Makijaż. Barwy indyjskiego tańca”.

- To trochę takie zaskoczenie dla osób wchodzących do naszego muzeum - mówi ks. Łukasz Trzciński, dyrektor Muzeum Archidiecezji Lubelskiej. - W naszej "Galerii pod Kogutkiem", czyli w tej najwyższej kondygnacji, prace fotografie Elżbiety Dziuk - podróżniczki, która w różnych miejscach w świecie była, zajmuje się też fotografią, robi piękne zdjęcia i właśnie w takim klimacie indyjskim, trochę zaskakującym jak na Muzeum Archidiecezji Lubelskiej, ale Lublin od zawsze był miastem wielu kultur i też jesteśmy otwarci na różnego rodzaju sztukę i na różnego rodzaju tematykę, więc w tym roku wystawa związana z Indiami. Dla miłośników sztuki coś niezwykłego i wyjątkowego to gobelin, tapiseria z XVII wieku ze scenami z życia Abrahama. Do tego legenda o śnie Leszka Czarnego, animowana, prezentowana w takiej sali multimedialnej, więc naprawdę jest co zobaczyć, więc zachęcam do tego, żeby odwiedzać Wieżę Trynitarską, nie tylko widoki podziwiać z Wieży Trynitarskiej, które oczywiście jak zawsze zapierają dech w piersiach, ale też zatrzymać się na chwilę, zobaczyć, co tutaj ciekawego jest. Zachęcam też do tego, aby śledzić nasze media społecznościowe. Tam pojawiają się informacje, zaproszenia na wystawy, na konkursy, koncerty, warsztaty.

Wieża Trynitarska otwarta jest od środy do niedzieli. Szczegółowe godziny otwarcia oraz planowane wydarzenia sprawdzicie na facebookowym profilu Wieży Trynitarskiej w Lublinie.