W Lublinie rusza produkcja polskiego leku na COVID-19. Prace zajmą osiem tygodni [AUDIO]

i

Autor: zdj. MK Piotr Fic, członek zarządu ds. operacyjnych Biomed Lublin

W Lublinie rusza produkcja polskiego leku na COVID-19. Prace zajmą osiem tygodni [AUDIO, ROZMOWA]

2020-08-13 15:49

W przyszłym tygodniu w Lublinie rusza produkcja pierwszego polskiego leku na Covid-19. Preparat powstanie z wyizolowanego osocza, zawierającego przeciwciała, pozyskanego od ozdrowieńców. Spółka produkująca lek zebrała już potrzebną ilość płynu z dziewięciu stacji krwiodawstwa.

180 litrów zebranego osocza zostało przebadane pod kątem medycznym, m.in. na obecność immunoglobulin (przeciwciał). Osocze zostało poddane także badaniom toksykologicznym. Lubelska firma Biomed podpisała umowy na dostawy płynu z centrami z Lublina, Radomia, Raciborza, Bydgoszczy, Kalisza, Katowic, Krakowa, Szczecina i z Wrocławia.

"Rozpoczęliśmy przygotowania produkcyjne"

- Wszystko idzie zgodnie z planem. Przygotowania trwają, bo to jest proces ciągły. Produkcję rozpoczniemy bliżej połowy następnego tygodnia. Na spokojnie przygotujemy całą pulę osocza, oprzyrządowanie. Produkcję uruchomimy w momencie, kiedy będziemy pewni, że proces przeprowadzimy bez możliwości jego przerwania - mówi Radiu Eska Piotr Fic, członek zarządu ds. operacyjnych firmy Biomed Lublin.

Produkcja leku potrwa od sześciu do ośmiu tygodni. Jesienią, w szpitalu klinicznym nr 1 w Lublinie, przeprowadzone zostaną badania kliniczne z udziałem pacjentów chorych na COVID-19.

- Zespół projektowy jest na etapie uzgadniania szczegółów badań - mówi Radiu Eska dr Ewa Gawelska dyrektor SPSK 1 w Lublinie.

Dotychczasowe badania naukowców są obiecujące. Co więcej, specjaliści mają nadzieję, że lek będzie mógł być stosowany także profilaktycznie.

- To może być lek, którego rola w terapii może być olbrzymia - mówi prof. Krzysztof Tomasiewicz, szef kliniki chorób zakaźnych SPSK 1 w Lublinie. - Jest szansa na powstanie immunoglobuliny, co może być naprawdę takim kolejnym etapem, etapem wyższym niż stosowanie samego osocza ozdrowieńców - dodaje.

W Lublinie rusza produkcja leku na COVID-19. Posłuchaj:

Preparat podawany będzie dożylnie w formie zastrzyku. Jedna partia pozwoli na produkcję trzech i pół tysiąca dawek. Na szeroką skalę powinien być wprowadzony w połowie 2021 roku.

Ruszamy z produkcją leku na COVID-19. Rozmowa Mateusza Kasiaka z Piotrem Ficem. Posłuchaj: