UMCS zachęca ozdrowieńców do oddawania osocza do terapii [AUDIO]

i

Autor: zdj. ilustracyjne/RCKiK w Lublinie

UMCS zachęca ozdrowieńców do oddawania osocza do terapii [AUDIO]

2020-11-16 12:28

Terapeutyczne osocze wciąż potrzebne. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie włącza się w akcję pozyskiwania płynu od ozdrowieńców. Inicjatywa skierowana jest do wszystkich pracowników, studentów i ich bliskich, którzy chcą pomóc chorym na covid-19.

Uczelnia, promując ideę pozyskiwania osocza od ozdrowieńców, współpracuje m.in. z regionalnymi centrami krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Lublinie i w Warszawie oraz z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.

- Zachęcam wszystkich członków społeczności akademickiej UMCS do włączenia się w akcję oddawania osocza. Wspólnie z przyjaciółmi z kilku instytucji, w tym z kolegami z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego włączamy się w tę ogólnopolską akcję - zachęca prof. Zbigniew Pastuszak, prorektor UMCS ds. rozwoju i współpracy z gospodarką.

Akcję na Lubelszczyźnie zapoczątkowali pracownicy lubelskiej "Bogdanki".

Do dzielenia się osoczem zachęca prof. Zbigniew Pastuszak, prorektor UMCS

Dodajmy, że według specjalistów, osoczoterapia to dotychczas obok tlenoterapii jedna z najskuteczniejszych metod leczenia covid-19. To naturalny sposób walki z chorobą, stosowany u pacjentów w stanie ciężkim, z pogarszającą się funkcją oddechową, ale niewymagających jeszcze podłączenia do respiratora.

Pierwsze pobranie osocza w RCKiK w Lublinie odbyło się 18 kwietnia 2020 roku.

22 kwietnia po raz pierwszy w Polsce, w klinice chorób zakaźnych szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie, odbyło się przetoczenie osocza i zastosowanie osoczoterapii u pacjenta chorego na covid-19.

W Lublinie powstaje szpital tymczasowy