To „prawdopodobnie najgorszy podwariant Omikrona. Kraken sieje spustoszenie w USA

i

Autor: unsplash.com Zdjęcie ilustracyjne

To „prawdopodobnie najgorszy podwariant" Omikrona. Kraken sieje spustoszenie w USA

2023-01-04 14:25

W USA na coraz większą skalę szerzy się nowy podwariant Omikrona XBB.1.5, uznawany za bardziej zaraźliwy, a według specjalisty z Uniwersytetu Minnesoty jest to „prawdopodobnie najgorszy podwariant, z jakim mierzy się teraz świat”.

Chiny w ostatnich dniach zdecydowały z utrzymywanej od prawie trzech lat surowej polityki „zero covid”, a Omikron szerzy się w kraju praktycznie bez żadnej kontroli. Eksperci w kraju i za granicą wyrażali obawy, że może to doprowadzić do powstania nowych odmian wirusa i apelowali o pilne monitorowanie.

Rządy niektórych państw, w tym USA, Włoch, Francji i Japonii, ogłosiły restrykcje dotyczące podróżnych przybywających z Chin. Belgia i Malezja zapowiedziały badanie nieczystości z samolotów przylatujących z ChRL pod kątem ewentualnych nowych mutacji koronawirusa. Chińskie władze twierdzą tymczasem, że w kraju nie wykryto żadnych nowych wariantów.

Tymczasem na świecie duże zaniepokojenie budzi wykryty po raz pierwszy w Ameryce podwariant XBB.1.5, który odpowiadał w ostatnim tygodniu grudnia za ponad 40 proc. wszystkich zakażeń odnotowanych w Stanach Zjednoczonych, a jego udział wzrósł dwukrotnie w porównaniu z tygodniem poprzednim – wynika z danych Centrów Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC).

Specjalista ds. chorób zakaźnych z Uniwersytetu Minnesoty dr Michael Osterholm określił linię XBB jako „prawdopodobnie najgorszy wariant, z jakim mierzy się teraz świat”.

Według ekspertów podwarianty z tej linii charakteryzują się dużą zdolnością do wymijania odpowiedzi immunologicznej powstałej w wyniku szczepienia i infekcji, co oznacza większe ryzyko ponownych zakażeń.

Ze wstępnych informacji wynika, że XBB.1.5, określany nieformalnie nazwą „Kraken”, ma dodatkowo większą zdolność do przyczepiania się do komórek niż XBB – podała stacja CNBC.

Koronawirus w Polsce

Minionej doby badania potwierdziły 570 zakażeń koronawirusem, w tym 114 ponownych. Zmarło 9 osób z COVID-19 – poinformowano w środę na stronach rządowych. Wykonano 7217 testów w kierunku SARS-CoV-2.

Tydzień temu, 28 grudnia, badania potwierdziły 803 zakażenia koronawirusem, w tym 165 ponownych. Zanotowano 6 zgonów osób z COVID-19. Wykonano 9691 testów w kierunku SARS-CoV-2.