Spis treści
- Lubelski „trójkąt turystyczny”. Które miasta go tworzą?
- Kazimierz Dolny – jedno z najbardziej klimatycznych miasteczek w Polsce
- Nałęczów – jedyne takie uzdrowisko w Polsce
- „Polskie Ateny” w lubelskim „trójkącie turystycznym”
Lubelski „trójkąt turystyczny”. Które miasta go tworzą?
W skład lubelskiego „trójkąta turystycznego” wchodzą trzy dobrze znane w całej Polsce miasta, leżące na terenie powiatu puławskiego. Mowa tutaj o Kazimierzu Dolnym, Nałęczowie i Puławach. Każde z nich może pochwalić się wieloma atrakcjami turystycznymi, które, zwłaszcza w sezonie letnim, przyciągają licznych odwiedzających. Fakt, że miasteczka te dzieli od siebie zaledwie około pół godziny jazdy samochodem sprawia, że są to idealne miejsca na szybki city break w woj. lubelskim! Poniżej podpowiemy wam, co warto zobaczyć w każdym z nich.
Kazimierz Dolny – jedno z najbardziej klimatycznych miasteczek w Polsce
Leżący nad Wisłą Kazimierz Dolny to miasteczko, którego chyba nikomu przedstawiać nie trzeba, a które tworzy podstawę lubelskiego „trójkąta turystycznego”. Bez wątpienia jest ono jednym z najbardziej znanych punktów położonych na mapie województwa lubelskiego. W tym roku, dzięki głosom internautów, Kazimierz Dolny znalazł się na drugim miejscu miejskiego rankingu „najbardziej klimatycznych miasteczek sezonu 2024”, przy czym autorzy zaznaczyli, że w kategorii „najbardziej romantycznych i artystycznych miast” żadne inne w granicach naszego kraju nie ma z nim szans”.
O tym, co warto zobaczyć w Kazimierzu Dolnym pisaliśmy już niejednokrotnie, dlatego teraz tylko zaprezentujemy wam nasz subiektywny TOP atrakcji tego miasteczka. Oto one:
- kazimierski rynek, na którym warto zwrócić uwagę nie tylko na znajdującą się w jego centrum zabytkową studnię, ale także na podobiznę psa Werniksa, czyli pierwszy w Polsce pomnik pieska-kundelka,
- ruiny zamku i baszta zamkowa,
- promenada nad Wisłą,
- park miliona róż i zabytków kresowych,
- Góra Trzech Krzyży,
- wąwóz Korzeniowy Dół.
Z kolei fani historii i sztuki na swoją listę powinni wpisać kazimierskie Muzeum Nadwiślańskie.
Zobacz naszą galerię zdjęć: Mglisty Kazimierz Dolny w obiektywie. Miasteczko nad Wisłą przyciąga turystów nawet późną jesienią!
Nałęczów – jedyne takie uzdrowisko w Polsce
W skład lubelskiego „trójkąta turystycznego” wchodzi też Nałęczów. To niewielkie miasteczko o charakterze uzdrowiskowym. Co więcej, jest jedynym w Polsce uzdrowiskiem o wyłącznym profilu kardiologicznym! Nie oznacza to jednak, że jest to miejscowość „jedynie” sanatoryjna.
Obowiązkowym punktem do odwiedzenia w Nałęczowie jest Park Zdrojowy, na terenie którego znajduje się wiele zabytkowych obiektów. Spacerując po jego obszarze znajdziecie m.in.:
- Stare Łazienki,
- Pałac Małachowskich,
- sanatorium Książę Józef,
- Dom Zdrojowy i palmiarnia,
- urokliwy staw.
Coś dla siebie w Nałęczowie znajdą też miłośnicy muzealnych ekspozycji, bowiem w miasteczku funkcjonuje Muzeum Bolesława Prusa (jedyne w Polsce) oraz Muzeum Stefana Żeromskiego. Co więcej, odwiedzając to urokliwe miasteczko warto przejść się jego uliczkami, podziwiając znajdujące się na jego terenie wille, a jeśli chcecie więcej czasu spędzić pośród zieleni to koniecznie wybierzcie się do wąwozu Głowackiego!
Zobacz także galerię zdjęć: Nałęczów przed laty. Zobacz, jak to miasteczko prezentuje się na archiwalnych zdjęciach!
„Polskie Ateny” w lubelskim „trójkącie turystycznym”
Ostatnim miastem, jakie zalicza się do lubelskiego „trójkąta turystycznego” są Puławy, które przez niektórych bywają określane mianem „polskich Aten”. Rozkwit tego miasta wiąże się z rodziną Czartoryskich. Niewiele osób wie, że to właśnie w Puławach na samym początku XIX wieku powstało pierwsze muzeum w Polsce, a mieściło się ono w Świątyni Sybilli, którą możemy podziwiać do dziś na terenie puławskiego Parku Czartoryskich. To właśnie to miejsce i rozmieszczone na jego obszarze obiekty uznawane są na największe atrakcje tego miasta. Zatem co jeszcze warto tu zobaczyć? Tych punktów nie przegapcie:
- Pałac Czartoryskich,
- Pałac Marynki,
- Schody Angielskie,
- Dom Gotycki,
- Brama Rzymska,
- Domek Grecki,
- Altana Chińska,
- groty parkowe.
Warto podkreślić, że w Puławach obecnie działa także Muzeum Badań Polarnych, które jest pierwszą tego typu placówką w Polsce. Na uwagę zasługuje również wyróżniająca się wyglądem wieża ciśnień.
Zobacz także archiwalną galerię zdjęć: Tak kiedyś wyglądały Puławy!