Spis treści
- Nałęczów w liczbach
- Nałęczów – rys historyczny
- Nałęczów to jedyne w Polsce uzdrowisko o charakterze kardiologicznym!
- Co warto zwiedzić w Nałęczowie? Najpopularniejsze atrakcje turystyczne
- Nałęczów – ulubione miasteczko artystów?
Nałęczów w liczbach
Nałęczów to niewielkie miasteczko położone w powiecie puławskim w woj. lubelskim, będące siedzibą gminy miejsko-wiejskiej. Leży u zbiegu dwóch rzek – Bochotniczanki i Bystrej. Według danych z Głównego Urzędu Statystycznego, na koniec grudnia 2021 r. mieszkało tu 3,7 tys. osób. Według statystyk, przeważały wśród nich kobiety, stanowiące 54,9 proc. wszystkich mieszkańców, zaś mężczyźni – 45,1 proc. Samo miasteczko zajmuje powierzchnię około 13,8 km2.
Nałęczów – rys historyczny
Historia nazwy „Nałęczów” sięga 1751 r., kiedy teren dzisiejszego miasteczka wszedł w posiadanie hrabiego Stanisława Małachowskiego i ma związek z posiadanym przez niego herbem – Nałęcz. 20 lat później ukończona została budowa rezydencji, znanej obecnie jako Pałac Małachowskich oraz okalającego go parku. Z kolei uzdrowiskowa część historii tego miasteczka sięga XIX w.
„Przy okazji poszukiwania na tych terenach rud żelaza, Antoni Małachowski odkrył, że wiele źródeł w jego posiadłości posiada walory lecznicze. Po przeprowadzeniu serii badań, urządza tu uzdrowisko z łazienkami, opiekę lekarską i aptekę. Ideę uzdrowiskową kontynuował nowy (od 1878 roku) właściciel Nałęczowa inżynier Michał Górski (...). Około 1880 r. do Nałęczowa zaczęli zjeżdżać pierwsi goście. Wkrótce Nałęczów stał się najmodniejszym uzdrowiskiem w Królestwie Polskim” – czytamy na oficjalnej stronie internetowej miasta.
Nałęczów po raz pierwszy zyskał status uzdrowiska w 1928 r., jednak wybuch II wojny światowej zahamował jego rozwój. Finalnie prawa miejskie zostały nadane tej miejscowości w 1963 r., zaś od 1970 r. ponownie przyznano jej status uzdrowiska.
Nałęczów to jedyne w Polsce uzdrowisko o charakterze kardiologicznym!
Choć w naszym kraju znajduje się ponad 40 miejscowości, którym przyznano statut uzdrowisk, to leżący w woj. lubelskim Nałęczów jest jedynym tego typu miejscem w Polsce, które może poszczycić się wyłącznym profilem kardiologicznym. Miasteczko to słynie z mikroklimatu, który – jak czytamy na stronie miasta – powoduje „samoczynne obniżanie ciśnienia tętniczego krwi oraz zmniejszanie dolegliwości chorób układu krążenia”. Wśród chorób, jakie są tutaj leczone można wyróżnić między innymi nadciśnienie tętnicze czy chorobę wieńcową; do Nałęczowa niejednokrotnie kierowani są też na rehabilitację pacjenci po przebytym zawale serca. Na terenie miasteczka działa kilka sanatoriów, a miejscowość słynie też ze źródeł wód mineralnych.
Zobacz także galerię zdjęć: Nałęczów przed laty. Zobacz, jak to miasteczko prezentuje się na archiwalnych zdjęciach!
Co warto zwiedzić w Nałęczowie? Najpopularniejsze atrakcje turystyczne
Obecnie Nałęczów wchodzi w skład tzw. lubelskiego trójkąta turystycznego, który tworzy razem z Kazimierzem Dolnym i Puławami. Co więcej, miasto to figuruje w rejestrze zabytków woj. lubelskiego w postaci zespołu architektoniczno-krajobrazowego. Jak już wyżej wspomnieliśmy, miasteczko to słynie w całej Polsce ze swoich uzdrowiskowych właściwości. A jakie atrakcje turystyczne w nim znajdziemy?
Przede wszystkim, punktem obowiązkowym podczas odwiedzin Nałęczowa jest spacer po Parku Zdrojowym, który obejmuje ok. 25 ha i którego historia sięga połowy XVIII wieku. To na jego terenie znajdują się liczne zabytkowe obiekty. Można tu dostrzec między innymi budynek nałęczowskich Starych Łazienek czy funkcjonujące tuż nad urokliwym parkowym stawem Sanatorium Książę Józef, a także najcenniejszy obiekt – Pałac Małachowskich.
Poza podziwianiem obiektów w Parku Zdrojowym oraz dostojnych willi usytuowanych na terenie miasteczka, będąc w Nałęczowie warto również wybrać się np. na wędrówkę pobliskimi wąwozami lessowymi, w tym po Wąwozie Głowackiego.
Dodajmy, że od lat w wakacje w Nałęczowie organizowane są Międzynarodowe Zawody Balonowe, które przy każdej edycji przyciągają tłumy turystów.
Nałęczów – ulubione miasteczko artystów?
Warto wspomnieć, że urokliwe miasteczko w woj. lubelskim na przestrzeni lat było też chętnie odwiedzane przez artystów i poetów. Wśród nich byli między innymi: Bolesław Prus, Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz czy Ignacy Jan Paderewski.
Dziś na terenie Nałęczowa możecie więc odwiedzać np. Muzeum Stefana Żeromskiego i jedyne w Polsce Muzeum Bolesława Prusa.
Zobacz także zdjęcia: To jedyne takie muzeum w Polsce. Znajduje się w Nałęczowie!