GALERIA

Ta wieś w woj. lubelskim od 2025 będzie miastem! Zobacz zdjęcia

2024-12-21 22:48

Kurów jest jedną z trzech wsi w województwie lubelskim, która od 1 stycznia 2025 r. otrzyma prawa miejskie. Z czego słynie ta miejscowość i jak obecnie się prezentuje? Przeczytajcie i zobaczcie zdjęcia w naszej galerii!

Spis treści

  1. Kurów kiedyś i dziś
  2. Z czego słynie Kurów i co warto tu zobaczyć?
  3. Nowe miasta na mapie woj. lubelskiego od 2025 roku

Kurów kiedyś i dziś

Początki Kurowa datowane są na XII wiek. Po raz pierwszy miejscowość ta otrzymała prawa miejskie w 1442 r., zaś utraciła je w 1869 r., co było związane z represjami po upadku powstania styczniowego. Obecnie osada leżąca nad rzeką Kurówką w powiecie puławskim jest siedzibą gminy Kurów. Jej charakterystycznym symbolem jest herb, w którym na czerwonym tle widnieje biały kogut ze złotym grzebieniem, szponami i dziobem, w którym trzyma tzw. nałęczkę (to staropolska biała chusta).

Według danych z Narodowego Spisu Powszechnego, Kurów zamieszkuje około 2 tys. osób. Co więcej, miejscowość ta leży przy ważnym szlaku komunikacyjnym między Lublinem a Warszawą, a od 1 stycznia 2025 r. ponownie stanie się miastem!

70-lat działalności Teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie

Z czego słynie Kurów i co warto tu zobaczyć?

Kurów znany jest ze swojego gospodarczego charakteru. Na przestrzeni lat miejscowość ta stanowiła m.in. ważny ośrodek bednarstwa oraz branży futrzarskiej w Polsce, w tym garbarstwa i kuśnierstwa. Na jej terenie rozwija się też rolnictwo. Z czego jeszcze słynie ta miejscowość? Otóż, jak się okazuje, to właśnie stąd pochodził gen. Wojciech Jaruzelski.

Do dziś w Kurowie można podziwiać zabytkowy układ urbanistyczny, charakterystyczny dla zabudowy małomiasteczkowej. Zastanawiacie się, co można tu zobaczyć? Przyjeżdżając do tej miejscowości zwiedzanie warto zacząć od Kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła, którego fundatorem w połowie XV wieku był kasztelan lubelski Piotr Kurowski. W XVI/XVII wieku świątynia ta należała do kalwinów, zaś katolicy przejęli ją w drugiej połowie XVII w. Obok kościoła warto zobaczyć dzwonnicę oraz budynek plebanii. Podczas spaceru po tej miejscowości uwagę przykuwa też charakterystyczny budynek urzędu gminy.

Zobacz galerię zdjęć: Grudniowy spacer po Kurowie w woj. lubelskim

Nowe miasta na mapie woj. lubelskiego od 2025 roku

Kurów nie jest jedyną wsią, jaka otrzyma prawa miejskie na początku stycznia 2025 r. Poza nim miastami staną się także:

Zmiany statusu wszystkich tych miejscowości zostały zawarte w „projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy”.

Quiz geograficzny. Znasz rzeki przepływające przez woj. lubelskie?
Pytanie 1 z 10
Która rzeka przepływająca przez Lublin jest największa?
Lublin Radio ESKA Google News
Autor:
Mellina
Żulczyk i Strachota: uzależnienie to choroba emocji. MELLINA – Meller