Spis treści
- Będą nowe miasta w woj. lubelskim
- Ta wieś w woj. lubelskim od 2025 r. odzyska prawa miejskie
- W Wąwolnicy mieści się jedno z najstarszych sanktuariów w Polsce
- Co warto zobaczyć w Wąwolnicy?
Będą nowe miasta w woj. lubelskim
Wraz z nowym rokiem na mapie Polski pojawią się nowe miasta. Łącznie siedem wsi w naszym kraju od 1 stycznia 2025 r. otrzyma prawa miejskie. Czy wiecie, że aż trzy z nich leżą na terenie powiatu puławskiego w województwie lubelskim? Już za około dwa tygodnie statusem miasta będą się cieszyć następujące miejscowości na Lubelszczyźnie:
- Końskowola,
- Kurów,
- i Wąwolnica.
Oprócz nich prawa miejskie otrzymają: Kazanów z woj. mazowieckiego, Kobylnica z woj. pomorskiego, Sobków z woj. świętokrzyskiego i Zaniemyśl z woj. wielkopolskiego.
Ta wieś w woj. lubelskim od 2025 r. odzyska prawa miejskie
Po tym, jak nieco przybliżyliśmy wam Końskowolę, dziś skupimy się na kolejnej wsi z Lubelszczyzny, która od 2025 r. zostanie miastem. W tym artykule przedstawimy wam kilka ciekawostek o Wąwolnicy, którą można zaliczyć do grona najbardziej znanych miejscowości leżących w powiecie puławskim. Wszystko to za sprawą mieszczącego się na jej terenie Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej, będącego jednym z najstarszych tego typu obiektów w Polsce.
Wąwolnica leży na terenach Płaskowyżu Nałęczowskiego. Miejscowość ta jest jedną z najstarszych osad w naszym regionie. Pierwsze udokumentowane wzmianki na jej temat pochodzą już z XI wieku! Z kolei jeśli sugerowalibyśmy się lokalną legendą, według której Wąwolnica mogła zostać założona przez króla Kraka, zyskując swoją nazwę na wzór krakowskiego Wawelu, to mogła istnieć już w VII/VIII wieku. Z kolei czasy świetności tej miejscowości przypadają na rządy króla Kazimierza Wielkiego.
„Król ten podniósł ją do rangi miasta, otoczył wzgórze murami, założył murowany zamek. W miejsce dawnego drewnianego kościoła wzniósł nowy, murowany – również pod wezwaniem św. Wojciecha (...). Gdy w połowie XVI wieku miasto całkowicie spłonęło, król Zygmunt August polecił w 1567 r. wojewodzie lubelskiemu Janowi Firlejowi założyć miasto na nowo” – czytamy na oficjalnej stronie internetowej Gminy Wąwolnica.
Na przestrzeni kolejnych lat Wąwolnica zmagała się z licznymi najazdami przez wrogie wojska. Następnie, w wyniku represji po upadku powstania styczniowego, utraciła status miasta.
W Wąwolnicy mieści się jedno z najstarszych sanktuariów w Polsce
Jak już wspomnieliśmy, dziś Wąwolnica znana jest przede wszystkim ze znajdującego się w niej Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej, które liczy sobie ponad 700 lat, będąc tym samym jednym z najstarszych tego typu punktów na mapie Polski. Według legendy, powstało ono na pamiątkę cudownego wydarzenia z 1278 roku, kiedy to w trakcie najazdu Tatarów okoliczni mieszkańcy wsi Kębło modlili się o ocalenie do Matki Bożej. Wówczas miało dojść do objawienia, a wrogie wojska zostały rozbite. Na cześć tego wydarzenia, lokalsi zaczęli oddawać kult cudownej figurze, która następnie została przeniesiona z Kębła do Wąwolnicy i do dziś można ją zobaczyć na terenie wąwolnickiego sanktuarium. Co roku we wrześniu odbywają się tutaj uroczystości odpustowe, na które zjeżdżają tłumy pielgrzymów z całej Polski!
Zobacz na zdjęciach, jak Wąwolnica prezentuje się w grudniu 2024 roku:
Co warto zobaczyć w Wąwolnicy?
Przyjeżdżając do Wąwolnicy, warto pospacerować po centrum miejscowości. Oprócz samego Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej i znajdującej się w nim cudownej figury (koronowanej we wrześniu 1978 r. diademami papieskimi), warto zobaczyć tu również:
- Bazylikę św. Wojciecha (będącą częścią sanktuarium),
- wąwolnicki rynek,
- pomnik upamiętniający pacyfikację Wąwolnicy.
Dodajmy przy tym, że w pobliżu Wąwolnicy leży kilka miejscowości, które również przyciągają do siebie turystów. To m.in.: Rąblów, Puławy, Kazimierz Dolny, Nałęczów czy Janowiec.
Zobacz także galerię: Te wsie w woj. lubelskim będą miastami od 2025 r. Tak wyglądały dawniej