W Lublinie powstaje Koziołkowy Szlak Legend
Na Starym Mieście oraz w Śródmieściu Lublina w przedświąteczną sobotę (21 grudnia) stanęły trzy rzeźby koziołków, które zapoczątkowały nowy Koziołkowy Szlak Legend. Projekt realizowany jest ze środków z Budżetu Obywatelskiego. Docelowo nowa atrakcja w mieście ma się składać z jedenastu figurek wykonanych z brązu, przy czym każda z nich będzie nawiązywać do miejskich opowieści.
– Projekt nowego szlaku z figurkami koziołków został wyłoniony do realizacji w Budżecie Obywatelskim. Temat lubelskich legend oraz lokalizacje (dziesięć koziołków na Starym Mieście i jeden koziołek w Śródmieściu) wynikają z zapisów wniosku. Serię rzeźb tworzą artyści wyłonieni w postępowaniu przetargowym – wyjaśnia Beata Pietryczuk z biura prasowego lubelskiego ratusza.
Koziołki będą wyposażone w atrybuty nawiązujące do miejskich legend, z którymi są powiązane. Przy każdej rzeźbie znajduje się też tabliczka z kodem QR, który po zeskanowaniu przenosi na stronę internetową, z której można dowiedzieć się więcej na temat danej legendy.
– Tym Koziołkowym Szlakiem Legend postaramy się przybliżać w przystępny sposobów historię naszego miasta i ciekawe opowieści o nim, bo one też przyciągają turystów do Lublina i budują jego tożsamość. Zachęcamy do tego, by wspólnie odkrywać historię miasta – mówi Marcin Kęćko, dyrektor Biura Rozwoju Turystyki Urzędu Miasta Lublin.
Felicja, Wiktoria i Kryspin – nowe koziołki już „mieszkają” w Lublinie. Gdzie można je znaleźć?
Uroczyste odsłonięcie pierwszej rzeźby w ramach Koziołkowego Szlaku Legend odbyło się 21 grudnia przed południem. Felicja, bo takie imię nosi ta figurka, mieści się na ul. Jezuickiej na lubelskim Starym Mieście, tuż przy Wieży Trynitarskiej i naprzeciwko lubelskiego „kamienia nieszczęścia”. Lokalizacja ta nie jest przypadkowa, podobnie jak atrybut, w który wyposażona została rzeźba. Felicja trzyma bowiem małą skałę, której zadaniem jest odczarowanie złej mocy po dotknięciu „kamienia nieszczęścia”.
Drugą figurką, która pojawiła się w przestrzeni miasta w ramach nowego koziołkowego szlaku jest Kryspin, pełniący rolę obrońcy murów miejskich i opowiadający ich historię. Znajdziecie go przy Archikatedrze Lubelskiej, na rogu ul. Królewskiej.
Z kolei trzecia rzeźba, czyli symbolizująca zwycięstwo Wiktoria znajduje się w pobliżu kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Narutowicza w Lublinie (kościół pobrygidkowski). Ta figurka przybliża historię wiążącą Lublin z Władysławem Jagiełło i bitwą pod Grunwaldem!
Zobaczcie zdjęcia!
Warto dodać, że 28 i 29 grudnia w Lublinie odbędą się dwa inauguracyjne spacery z przewodnikiem po koziołkowym szlaku. Ich szczegóły poznamy wkrótce.
W 2025 roku, a dokładniej wiosną i na początku lata, do Koziołkowego Szlaku Legend dołączyć ma kolejne osiem rzeźb.
Przypomnijmy, że do tej pory w Lublinie z inicjatywy Fundacji Lubelskie Koziołki powstało 11 rzeźb, które tworzą z kolei Szlak Lubelskiego Koziołka.