Nowe miasta w woj. lubelskim już za kilka miesięcy!
Już 1 stycznia 2025 roku zajdą ogromne zmiany na mapie Polski. Kilka wsi zmieni swój status i zostaną miastami. Tak się dzieje każdego 1 stycznia już od wielu lat. Zanim jednak to się wydarzy, koniecznie jest spełnienie szeregu wymaganych formalności. Jak czytamy w „projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy”, od 1 stycznia 2025 r. na mapie Polski ma pojawić się łącznie siedem nowych miast, z czego aż trzy w woj. lubelskim! Co ciekawe, wszystkie te miejscowości są z jednego powiatu!
Pozytywną opinię co do nadania tym miejscowościom praw miejskich wyraziła Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego podczas swojego posiedzenia. Sekretarz komisji, pełnomocnik zarządu ds. legislacyjnych Związku Miast Polskich Marek Wójcik, przedstawiając wcześniejsze ustalenia Zespołu do Spraw Ustroju Samorządu, Obszarów Miejskich i Metropolitalnych zapewnił o pełnej akceptacji tych zmian.
Dodał, że Zespół nie uzgodnił stanowiska ws. zmian dotyczących ustalenia granic gmin pomiędzy gminą Chełm i miastem Chełm.
- Tu strona samorządowa nie wypracowała wspólnego stanowiska. Zespół pozostawił rozstrzygnięcie stronie rządowej - mówił Wójcik.
Trzy wsie z powiatu puławskiego starają się o status miasta
Z projektu rozporządzenia, które ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku, wynika, że status miasta otrzymają trzy miejscowości z woj. lubelskiego. Co ciekawe, wszystkie położone są na terenie powiatu puławskiego! Mowa tutaj o:
- Końskowoli,
- Kurowie,
- Wąwolnicy.
Oprócz nich status miasta po nowym roku otrzymają także następujące miejscowości w naszym kraju:
- Kazanów (woj. mazowieckie),
- Kobylnica (woj. pomorskie),
- Sobków (woj. świętokrzyskie)
- oraz Zaniemyśl (woj. wielkopolskie).
Nadanie statusu miasta jest poprzedzane konsultacjami społecznymi z mieszkańcami, a następnie opiniowane przez radę gminy. Jak niejednokrotnie podkreślało MSWiA, uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może także spowodować zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej, czy dać możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.
Zobacz także galerię zdjęć: Tak wyglądała Wąwolnica na starych zdjęcia
Listen on Spreaker.