W Polsce istnieje obecnie około 43 tys. wsi. Najwięcej wiosek zlokalizowanych jest w województwie mazowieckim (blisko osiem tysięcy), łódzkim oraz w Wielkopolsce (niespełna 4,5 tys.). Największą wsią w Polsce pod względem powierzchni jest Zawoja, położona w woj. małopolskim, tuż przy granicy ze Słowacją. Zajmuję ona powierzchnię ponad 100 km kwadratowych i 18 km długości, co czyni ją także najdłuższą polską wsią.
Spis treści
- To najdłuższa wieś w woj. lubelskim
- Gdzie jest największa wieś w woj. lubelskim?
- To najważniejsze atrakcje we wsi Turka w gminie Wólka
To najdłuższa wieś w woj. lubelskim
W woj. lubelskim miano najdłuższej wsi należy do Aleksandrowa w pow. biłgorajskim. Zabudowa w tym miejscu sięga 9 km! Co ciekawe, nie jest to jednak największa wieś w woj. lubelskim pod względem mieszkańców. Zatem, która miejscowość zajmuje podium? Co wiemy o największej wsi w woj. lubelskim?
Gdzie jest największa wieś w woj. lubelskim?
Zgodnie z informacjami zwartymi na portalu polskawliczbach.pl, w woj. lubelskim jest ponad 4 tys. wsi. Jednak największa z nich, pod względem mieszkańców znajduje się w pow. lubelskim. Mowa tu Turce w gminie Wólka w pow. lubelskim. W tym miejscu mieszka 5 651 osób (dane z 2021 roku). Turka posiada bogatą historię sięgającą korzeniami epoki średniowiecza i polskiej szlachty. Historia rozpoczyna się w 1409 roku, kiedy to miejscowość stanowiła majątek szlachecki, a jej pierwszym znanym dziedzicem był Jakusz Turecki.
To najważniejsze atrakcje we wsi Turka w gminie Wólka
Cały obszar Gminy Wólka naznaczony jest śladami przeszłości. Jednak skupmy się na tym, co ciekawego można znaleźć we wsi Turka?
Na uwagę na pewno zasługuje mały ogród zoologiczny położony w doliny rzeki Bystrzycy.Można tu zobaczyć m. in kuce szlacheckie, osły, owce kameruńskie, sarny, muflony, lamy czy pawie i strusie, a także pszczoły. To miejsce dostarczy frajdy zarówno dzieciom, jak i dorosłym!
W Turce znajduje się także ruina młyna wodnego (amerykańskiego) murowanego, który został zbudowany w 1802 roku, następnie spalony 1914 – 1918 roku, odbudowany i ponownie spalony w 1939 roku, kolejny raz odbudowany w latach 1940 – 1944. Od roku 1952 nie użytkowany, obecnie w rękach prywatnych.
Największą jednak zaletą Turki jest fakt, że osiedlając się tam, można się cieszyć spokojem wsi, ale w każdej chwili można dojechać tu także z łatwością do największego miasta w woj. lubelskim - Lublina.
Zobacz także galerię zdjęć: City Trail – Bieg Niepodległości 2024 w Lublinie