Szczebrzeszyn

i

Autor: M.S Eska Zamość

CIEKAWOSTKI

Jest jednym z najstarszych miast w woj. lubelskim. Ta unikalna miejscowość słynie z… łamańca językowego!

2024-11-13 16:00

Jest jednym z najstarszych miast na terenie Lubelszczyzny, a pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi na myśl po usłyszeniu jego nazwy to… pewien owad. Szczebrzeszyn, bo o nim mowa, to miasteczko w woj. lubelskim, które zostało rozsławione dzięki jednemu z wierszy Jana Brzechwy i łamańcowi językowemu. Dlaczego warto odwiedzić to miasto? Podpowiadamy!

Spis treści

  1. Szczebrzeszyn statystycznie
  2. Skąd wzięła się nazwa Szczebrzeszyn?
  3. Z czego dziś słynie Szczebrzeszyn?
  4. Co warto zobaczyć w Szczebrzeszynie? Oto najciekawsze atrakcje turystyczne

Szczebrzeszyn statystycznie

Szczebrzeszyn to miasteczko położone w powiecie zamojskim w woj. lubelskim, przy drodze krajowej nr 74. W pobliżu miasta przepływa rzeka Wieprz. Według danych statystycznych z końca 2021 r. w Szczebrzeszynie mieszka zaledwie 4,9 tys. osób, przy czym przeważają kobiety (52,2 proc. pań do 47,8 proc. mężczyzn). Miasto to zajmuje powierzchnię nieco ponad 29 km2 i jest siedzibą władz gminy miejsko-wiejskiej.

Obecnie urzędującym tu burmistrzem jest Rafał Kowalik, który w drugiej turze kwietniowych wyborów, startując z listy KW „Bezpartyjni Samorządowcy”, zdobył 61,71 proc. poparcie.

20. Regionalne Zawody Modeli Balonów Na Ogrzane Powietrze w Zamościu

Skąd wzięła się nazwa Szczebrzeszyn?

Pierwsze wzmianki dotyczące Szczebrzeszyna zostały odnalezienie w dokumencie pochodzącym z 1352 r., kiedy to król Kazimierz Wielki rozbił tu swój obóz podczas wyprawy przeciwko Litwinom.

„Nie jest jasne skąd wywodzi się nazwa miejscowości. Istnieje wiele legend, które dopatrują się jej znaczenia, m.in. od ukształtowania terenu lub cech charakteru mieszkańców Szczebrzeszyna, którzy mieli być zawadiaccy i kłótliwi, lub od ruskiego imienia lub przezwiska” – czytamy na stronie internetowej Ośrodka Bramy Grodzkiej – Teatr NN.

Nie jest również znana dokładna data nadania Szczebrzeszynowi prawa magdeburskiego, choć u historyków przewija się pod tym kątem rok 1388.  To z kolei czyni tę miejscowość jednym z najstarszych miast w woj. lubelskim.

Z czego dziś słynie Szczebrzeszyn?

Można stwierdzić, że Szczebrzeszyn został rozsławiony wersem z wiersza autorstwa Jana Brzechwy pt. „Chrząszcz”, który stał się jednocześnie jednym z najpopularniejszych polskich łamańców językowych. W końcu wyraźne i szybkie wymówienie zdania „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie” może sprawić nie lada kłopot nie tylko obcokrajowcom! Do dziś na terenie miasteczka można podziwiać rzeźby w postaci chrząszcza, które od razu na myśl przywodzą powyższy wers. Jeden z pomników znajdziecie na rynku, zaś drugi zlokalizowany jest przy źródełku pod szczebrzeszyńskim wzgórzem zamkowym.

Zobacz zdjęcia z wakacyjnego spaceru po Szczebrzeszynie:

Co warto zobaczyć w Szczebrzeszynie? Oto najciekawsze atrakcje turystyczne

Pomniki chrząszczy to jednak niejedyne atrakcje, które w tym miasteczku są warte odwiedzenia. Turyści, którzy odwiedzą Szczebrzeszyn mogą zobaczyć tu również:

  • kościół św. Mikołaja, czyli najstarszą świątynię katolicką w mieście,
  • „grodzisko”, czyli wzgórze zamkowe z ruinami zamku i wieżą widokową, która działa tu od końca 2023 r.,
  • kościół pw. św. Katarzyny,
  • Cerkiew pw. Zaśnięcia – Wniebowzięcia NMP,
  • synagogę,
  • ratusz,
  • Muzeum Skarbów Ziemi i Morza,
  • Muzeum Dawnych Rzemiosł,
  • Muzeum Starych Zegarów.

Warto również zaznaczyć, że w okolicach położonego na Roztoczu Szczebrzeszyna nie brakuje szlaków turystycznych, z których mogą korzystać zarówno miłośnicy spacerów, jak i wycieczek rowerowych. Położone są tutaj np. Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy, czy ścieżka turystyczno-poznawcza Szczebrzeszyn-Kawęczynek.

Zobacz na zdjęciach, jakie eksponaty znajdziesz w szczebrzeszyńskim Muzeum Starych Zegarów:

Co wiesz o Szczebrzeszynie
Pytanie 1 z 10
Szczebrzeszyn leży nad rzeką Wieprz.
Doktórka
Śląsk. 1974 rok. Doktor Jolanta Wadowska-Król odkrywa u dzieci ołowicę, niebezpieczną chorobę wywołującą szereg poważnych dolegliwości. Skala problemu okazała się ogromna. Przebadała blisko 5 tys. najmłodszych i kierowała na dalsze leczenie. Sama wiele ryzykowała. Historię „Doktórki od familoków” poznacie w kolejnym odcinku podcastu „Polska na ucho”. Autorką reportażu jest Natalia Czarnuch.
Natalia Czarnuch, Michał Poklękowski
Polska na ucho || Natalia Czarnuch, Michał Poklękowski