Rewitalizacja Zalewu Zemborzyckiego. Znamy etapy i daty prac [AUDIO, GALERIA]

2020-08-06 14:52

Wzmocnienie ochrony przeciwpowodziowej, skuteczniejsza dbałość o środowisko naturalne, ale i rozwój rekreacji. Rozpoczęły się prace związane z rewitalizacją Zalewu Zemborzyckiego. Inwestycja Wód Polskich przewiduje m.in. przebudowę tamy, oczyszczenie zbiornika, pogłębienie jego czaszy czy budowę centrum operacyjno-edukacyjnego.

- Najważniejsze jest uwzględnienie całościowego spojrzenia na Zalew Zemborzycki, czyli na jego funkcję przeciwpowodziową, przeciwsuszową, przyrodniczą oraz rekreacyjną - mówił podczas czwartkowej konferencji Przemysław Daca, prezes Wód Polskich.

Siedziba RZGW na Zalewem?

- Lubelski oddział Wód Polskich powinien mieć tu swoją siedzibę, żeby nie musieć wynajmować lokalu. Ponadto, będziemy mieli tam miejsce operacyjne. Będą tam zlokalizowane wszystkie urządzenia niezbędne do prac utrzymaniowych. Będzie tutaj rezydować grupa wsparcia technicznego. Wreszcie, będą tutaj sale konferencyjne. Naszym obowiązkiem jest prowadzenie edukacji wodnej - dodaje prezes Daca.

W czasie prac na pierwszym miejscu stawiany ma być aspekt przyrodniczy i ekologiczny. - To nie tylko to, co najbardziej interesuje mieszkańców, a więc jakość życia czy rekreacja, ale także adaptacja do zmian klimatu, zielono-niebieska infrastruktura czy biologiczne odnowienie Bystrzycy - mówi Paweł Gilowski, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie

- Rewitalizacja Zalewu Zemborzyckiego to nie tylko rozwój rekreacji - mówi Paweł Gilowski, prezes WFOŚiGW w Lublinie

​Od września tego roku ruszają konsultacje społeczne. Etap przygotowania dokumentacji projektowej i uzyskanie zgód środowiskowych ma zostać zrealizowany w roku 2021.

Prace inwestycyjne powinny rozpocząć się w 2022 roku. Potrwają od 3 do 4 lat. Szacowany koszt to nawet pół miliarda złotych.