Protest rolników 21 marca na węźle Tatary w Lublinie

i

Autor: PW Protest rolników 21 marca na węźle Tatary w Lublinie

PROTEST ROLNIKÓW

Protest rolników przed przejściem granicznym w Hrebennem zakończony. Burmistrz nie zgodził się na jego przedłużenie

2024-04-29 8:41

Burmistrz Lubyczy Królewskiej nie wyraził zgody na przedłużenie trwającego od lutego protestu rolników przed przejściem granicznym z Ukrainą w Hrebennem. Obecnie ruch ciężarówek w kierunku granicy odbywa się tu już na bieżąco.

Koniec protestu rolników w Hrebennem

O zakończeniu protestu poinformował w poniedziałek lubelski oddział GDDKiA. Mł. asp. Małgorzata Pawłowska z policji w Tomaszowie Lubelskim potwierdziła, że ruch ciężarówek przed przejściem w Hrebennem odbywa się już na bieżąco.

„Rolnicy opuścili przejście w niedzielę wieczorem” – dodała.

Burmistrz gminy Lubycza Królewska Marek Łuszczyński, na której terenie leży przejście to polsko-ukraińskie przejście wyjaśnił, że zgromadzenie rolników ważne jest do 30 kwietnia br., ale rolnicy wystąpili o jego przedłużenie.

Nie wyraziłem zgody na kolejny protest. Wśród powodów są m.in. straty ponoszone przez przedsiębiorców, agencje celne, składy celne. Rozumiem rolników, ale nie może być tak, że mieszkańcy gminy będą cały czas na tym cierpieć” – podkreślił burmistrz.

Lublin. Protest rolników 20 marca 2024

Organizatorzy protestu mogą odwołać się od decyzji burmistrza do Sądu Okręgowego w Zamościu.

Protesty rolników przed przejściami granicznymi z Ukrainą w woj. lubelskim zakończyły się

9 lutego br. rolnicy rozpoczęli protest na drogach do przejść granicznych z Ukrainą w Hrebennem i Dorohusku. Potem rozszerzyli manifestacje na przejścia w Zosinie i Dołhobyczowie.

21 marca manifestanci zakończyli blokadę w Zosinie, 16 kwietnia – w Dołhobyczowie, a 22 kwietnia wójt gminy Dorohusk Wojciech Sawa zdecydował o rozwiązaniu protestu rolników w swojej gminie. Tego samego dnia uczestnicy pikiety rozeszli się zapowiadając odwołanie się od tej decyzji.

Obecnie na żadnym przejściu z Ukrainą w woj. lubelskim nie jest blokowany ruch przez protestujących.

Główne postulaty protestujących rolników to likwidacja Zielonego Ładu oraz zablokowanie importu produktów rolnych z Ukrainy.

Zobacz także zdjęcia z protestu rolników, który odbył się 20 marca w Lublinie: