Powstaje pierwsze na Lubelszczyźnie Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży [AUDIO, GALERIA]

2020-09-16 16:04 Mateusz Kasiak

Będą wspierać dzieci i nastolatki uzależnione od alkoholu i substancji psychoaktywnych. Pomogą także ich bliskim. W Cholewiance pod Kazimierzem Dolnym powstaje Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Inwestycją kieruje Szpital Neuropsychiatryczny prof. Mieczysława Kaczyńskiego w Lublinie.

Na początku placówka ma realizować świadczenia dla pacjentów z powiatu puławskiego. - Docelowo chcemy prowadzić tam działalność regionalną, a nawet ogólnopolską - mówi Radiu Eska Aneta Kozaczuk, naczelna psycholog szpitala neuropsychiatrycznego w Lublinie.

Oddział dzienny, turnusy adaptacyjne i profilaktyka

Centrum ma być pierwszym tego typu kompleksowym ośrodkiem na terenie województwa lubelskiego.

- Chcemy stworzyć w ośrodku m.in. oddział dzienny dla dzieci i młodzieży w grupach wiekowych 8-13 i 15-21, ale także grupy terapeutyczne i grupy wsparcia, składające się ze specjalistów, którzy będą pracowali w środowisku, np. w domach naszych pacjentów czy w szkołach na godzinach wychowawczych - dodaje Aneta Kozaczuk.

Projekt przewiduje także zawiązanie grupy wiekowej do lat 7. W tym przypadku chodzi o stworzenie bazy hostelowej i turnusów adaptacyjnych dla najmłodszych dzieci i ich opiekunów

- Fenomenem naszego pomysłu jest powstanie takiej grupy wiekowej. W kontekście oddziału dziennego, będzie to powodowało, że dzieci tam trafiające będą mogły skorzystać z hostelu. Podczas kilkutygodniowego turnusu opiekun z dzieckiem będą mogli być na miejscu i korzystać ze wszystkich usług - tłumaczy nasza rozmówczyni.

- To pierwszy tego typu ośrodek w naszym regionie - mówi w rozmowie z Mateuszem Kasiakiem Aneta Kozaczuk, naczelny psycholog szpitala

Na razie projekt jest w ocenie ministerstwa funduszy i polityki regionalnej. Termin jego realizacji to 2023 rok, a koszt to 15 milionów złotych. Środki pochodzą głównie z funduszy unijnych.

Do czerwca 2021 roku gruntowny remont powinien przejść budynek przeznaczony pod powstanie placówki.