Nadal nie można odwiedzać chorych

i

Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com Nadal to głównie ordynator decyduje o odwiedzinach pacjentów

​Piąta fala przyspiesza. Odwiedziny w lubelskich szpitalach nadal bezwzględnie zakazane

2022-01-24 17:10

Według ministerstwa zdrowia, w tym tygodniu przekroczymy pięćdziesiąt tysięcy zakażeń dziennie. Dodatkowo, codziennie po sto tysięcy osób może trafiać na kwarantannę.

Jest też coraz więcej skierowań na testy. Minionej doby wykonano ich ponad 97,4 tys. Potwierdzono z kolei 29 100 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Coraz gorzej jest także na Lubelszczyźnie. Tylko dzisiaj zarejestrowano 1147 zakażeń. Z powodu wzrostu infekcji, lubelskie szpitale przypominają o zakazie odwiedzin pacjentów.

- W związku z trudną sytuacją odwiedziny w Szpitalu Klinicznym nr 1 są nadal wstrzymane - podkreśla Anna Guzowska, rzeczniczka SPSK1. Chorych można odwiedzać tylko w wyjątkowych okolicznościach. - Dotyczących stanów terminalnych, długotrwałych pobytów i złych rokowań – tłumaczy.

Decyzję o wizycie indywidualnie i w trybie pilnym może wówczas podjąć ordynator. - Dzieje się to z zachowaniem zasad bezpieczeństwa GIS – wyjaśnia Guzowska.

Odwiedzający powinien mieć m.in. maskę ochronną, zachować odpowiednią odległość z chorym i przejść przez triaż. Podobne zasady obowiązują w innych lubelskich szpitalach.

- Osoby odwiedzające chorych wchodzą do szpitala na podstawie pisemnie wyrażonej zgody na odwiedziny w danym dniu - mówi Alina Pospischil, rzeczniczka Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. - Taką decyzję indywidualnie podejmuje lekarz kierujący na wniosek bliskich, biorąc pod uwagę nie tylko stan pacjenta, ale także czy odwiedzający w danej chwili nie wykazuje objawów COVID-19 - dodaje.

Szczegółowe zalecenia znajdują się na stronie poszczególnych szpitali.