Bystrzyca, okolice Jakubowic Murowanych

i

Autor: Street View / Mapy Google Bystrzyca, okolice Jakubowic Murowanych

imprezy

Nowy punkt na imprezowej mapie Lublina. Festiwal Sztuki Nad Rzeką

2024-04-10 21:13

Takiego wydarzenia jeszcze nie było. Warsztaty Kultury serwujące największe imprezy dla miłośników i miłośniczek sztuki postanowiły dorzucić nowy festiwal. W czerwcu rusza I edycja Festiwalu Sztuki Nad Rzeką.

Festiwal przearanżuje okolice rzeki Bystrzycy w letnią galerię sztuki. Właśnie tam, na świeżym powietrzu i wśród zieleni, zaprezentowane zostaną instalacje artystyczne z obszaru sztuki współczesnej. Do ich realizacji zostali zaproszeni artyści i artystki posługujący się różnorodnymi mediami i technikami artystycznymi. Ich prace, zrealizowane specjalnie na tę okazję, wchodzić będą w dialog z otaczającą przestrzenią czy stanowić komentarz do aktualnych wydarzeń społecznych.

W Festiwalu wezmą udział artystki i artyści z Polski pracujący w różnych mediach. Będą realizować obiekty, instalacje i inne prace site-specific zaprojektowane specjalnie na potrzeby Festiwalu, działając samodzielnie lub w kolektywach artystycznych. Ich nazwiska będziemy ujawniać systematycznie na naszych stronach i zapraszać Państwa do oglądania ich dzieł. Festiwal odbędzie się na trasie wzdłuż rzeki Bystrzycy pomiędzy dwoma zabytkowymi mostami inż. M. Lutosławskiego w Lublinie. To idealne wydarzenie dla osób, które poszukują inspiracji i chcą doświadczyć kontaktu z kulturą i naturą na własnych zasadach, przy szumie Bystrzycy w spokojny i niezobowiązujący sposób – opowiada Magdalena Linkowska z Warsztatów Kultury.

Jak zapewniają osoby organizatorskie, Festiwal Sztuki Nad Rzeką ma być prezentacją nowych trendów w sztuce w przestrzeni miejskiej, budowaniem poczucia wspólnoty kulturowej i zadawaniem pytań o naszą rolę w zmieniającym się świecie. Ma łączyć wysoką jakość artystyczną z eksperymentami w sztuce, troską o środowisko oraz pozwalać na bezpośredni kontakt z naturą.

Pomysł na realizację Festiwalu narodził się z doświadczenia dwóch pokrewnych projektów Warsztatów Kultury: ogromnego w swojej skali przedsięwzięcia, jakim jest lubelska Noc Kultury, oraz niszowego projektu skoncentrowanego na sztuce współczesnej pod nazwą Biopolis – Natura Miasta. Postanowiliśmy przekuć nasze wieloletnie doświadczenie w zakresie organizacji dużych wydarzeń kulturalnych oraz doświadczenia kuratorskie w zakresie prezentacji sztuki współczesnej w nowy projekt – dodaje Anna Gładysz-Jasińska z Warsztatów Kultury.

Uroczyste otwarcie Festiwalu z oprowadzaniem odbędzie się 1 czerwca 2024 r. o godzinie 19.00 na Moście im. Mariana Lutosławskiego (Most Kultury) w Lublinie. Instalacje będą dostępne do oglądania do października 2024 r. Można wybrać się samodzielnie lub wziąć udział w oprowadzaniu, na które osoby organizatorskie będą regularnie zapraszać.

Zobacz zdjęcia: Kolejny dzień z muzyką! W sobotę w Lublinie usłyszeliśmy „Inne Brzmienia”

Umocnienie skarpy rzeki Łyny w Lidzbarku Warmińskim