„Alfabet” rozgościł się w Ogrodzie Saskim w Lublinie

i

Autor: PW

imprezy

Letnie festiwale 2024 w Lublinie. Znamy daty najważniejszych imprez w mieście!

2024-04-15 12:05

Lato w Lublinie po raz kolejny upłynie pod znakiem wydarzeń kulturalnych. Poza czwórką największych festiwalu organizowanych przez Warsztaty Kultury, w naszym mieście odbędą się także inne imprezy, których nie możecie przegapić! W tym artykule znajdziecie daty, które warto zapisać w kalendarzach!

Spis treści

  1. Miasto Poezji
  2. Noc Kultury 
  3. Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci ALFABET 
  4. Festiwal Sztuki Nad Rzeką
  5. Lubelska Scena Poetycka
  6. Wschód Kultury – Inne Brzmienia
  7. Carnaval Sztukmistrzów
  8. Lubliner Festival
  9. Re:tradycja – Jarmark Jagielloński
  10. Europejski Festiwal Smaku

Miasto Poezji

23-26 maja

Powraca pierwszy raz od 2019 r. Organizowany przez Dom Słów.

Noc Kultury 

1/2 czerwca

– Noc Kultury to festiwal, który nieustannie zaskakuje. Dzieją się wtedy rzeczy niezwykłe. Podczas jednej z poprzednich edycji uczestników festiwalu chciał pożreć gigantyczny wąż – lampion wijący się nad Starym Miastem. Innym razem jedna z ulic przeniosła się w całości w czasie do lat 30. XX w. Jedno jest pewne – zawsze dużo się dzieje – zaprasza Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektorka festiwalu.

Instytucją odpowiedzialną za przygotowanie imprezy są Warsztaty Kultury.

Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci ALFABET 

1-4 czerwca

W tamtym roku odbyła się pierwsza edycja i skradła serca najmłodszych lublinian i lublinianek. Instytucją odpowiedzialną za przygotowanie imprezy jest Dom Słów.

Festiwal Sztuki Nad Rzeką

1 czerwca - październik

To będzie pierwsza edycja Festiwalu Sztuki Nad Rzeką. Organizują go Warsztaty Kultury. To wydarzenie ma zaprezentować nowe trendy w sztuce w przestrzeni miejskiej, budowaniem poczucia wspólnoty kulturowej i zadawaniem pytań o naszą rolę w zmieniającym się świecie. Ma łączyć wysoką jakość artystyczną z eksperymentami w sztuce, troską o środowisko oraz pozwalać na bezpośredni kontakt z naturą.

Lubelska Scena Poetycka

13-15 czerwca

Trzecia edycja poetyckiej imprezy. Organizuje ją Fundacja Heuresis.

Wschód Kultury – Inne Brzmienia

27-30 czerwca

– Wschód Kultury – Inne Brzmienia to nie tylko muzyka. Bogaty i wielowątkowy program obfituje również w pokazy unikatowych filmów z krajów zza naszej wschodniej granicy. Każdego roku, w ramach Wschodniego Expressu, wydajemy premierowe tytuły najlepszych wschodnich autorów, wprowadzając je tym samym na polski rynek. Nie brakuje również sztuki współczesnej w postaci wystaw plakatów czy fotografii – zachęcają do udziału Agnieszka Wojciechowska oraz Rafał Chwała, dyrektorka i dyrektor festiwalu. Instytucją odpowiedzialną za przygotowanie imprezy są Warsztaty Kultury.

Carnaval Sztukmistrzów

25-28 lipca 2024

To najbardziej różnorodny performatywnie festiwal w kraju. W Lublinie na Carnavale można zobaczyć to, co najlepsze w sztuce współczesnego cyrku, klaunady, akrobatyki i buskingu z całego świata. Dodatkowo w ramach festiwalu odbywa się także Urban Highline – najstarsze i wciąż największe wydarzenie highline’owy na świecie – przypomina Iwona Kornet, dyrektorka Carnavalu Sztukmistrzów. Instytucją odpowiedzialną za przygotowanie imprezy są Warsztaty Kultury.

Lubliner Festival

16-20 sierpnia

To już 5. edycja imprezy. Festiwal Kultury Żydowskiej to wielkie święto muzyki. Pomysłodawczynią imprezy jest Etel Szyc.

Re:tradycja – Jarmark Jagielloński

23-25 sierpnia

Jednym z najistotniejszych elementów Re:tradycji – Jarmarku Jagiellońskiego jest muzyka tradycyjna prezentowana zarówno w swojej oryginalnej formie, jak i w interpretacji współczesnych twórców. Biorąc udział w festiwalu, zobaczymy też unikalne wzornictwo i rzemiosło prezentujące nie tylko tradycje polskie, ale również to pochodzące z innych regionów Europy Środkowo-Wschodniej – zaprasza Karolina Waszczuk, dyrektorka festiwalu. Instytucją odpowiedzialną za przygotowanie imprezy są Warsztaty Kultury.

Europejski Festiwal Smaku

2-8 września

Sztuka, koncerty i dobra kuchnia. Pomysłodawcą i szefem imprezy jest Waldemar Sulisz.

Artykuł będzie aktualizowany.

Zobacz zdjęcia z Europejskiego Festiwalu Smaku 2023:

Jarmark w Lublinie, czyli tradycja łączy się z nowoczesnością