Spis treści
- Miasto Poezji
- Noc Kultury
- Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci ALFABET
- Festiwal Sztuki Nad Rzeką
- Lubelska Scena Poetycka
- Wschód Kultury – Inne Brzmienia
- Carnaval Sztukmistrzów
- Lubliner Festival
- Re:tradycja – Jarmark Jagielloński
- Europejski Festiwal Smaku
Miasto Poezji
23-26 maja
Powraca pierwszy raz od 2019 r. Organizowany przez Dom Słów.
Noc Kultury
1/2 czerwca
– Noc Kultury to festiwal, który nieustannie zaskakuje. Dzieją się wtedy rzeczy niezwykłe. Podczas jednej z poprzednich edycji uczestników festiwalu chciał pożreć gigantyczny wąż – lampion wijący się nad Starym Miastem. Innym razem jedna z ulic przeniosła się w całości w czasie do lat 30. XX w. Jedno jest pewne – zawsze dużo się dzieje – zaprasza Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektorka festiwalu.
Instytucją odpowiedzialną za przygotowanie imprezy są Warsztaty Kultury.
Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci ALFABET
1-4 czerwca
W tamtym roku odbyła się pierwsza edycja i skradła serca najmłodszych lublinian i lublinianek. Instytucją odpowiedzialną za przygotowanie imprezy jest Dom Słów.
Festiwal Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca - październik
To będzie pierwsza edycja Festiwalu Sztuki Nad Rzeką. Organizują go Warsztaty Kultury. To wydarzenie ma zaprezentować nowe trendy w sztuce w przestrzeni miejskiej, budowaniem poczucia wspólnoty kulturowej i zadawaniem pytań o naszą rolę w zmieniającym się świecie. Ma łączyć wysoką jakość artystyczną z eksperymentami w sztuce, troską o środowisko oraz pozwalać na bezpośredni kontakt z naturą.
Lubelska Scena Poetycka
13-15 czerwca
Trzecia edycja poetyckiej imprezy. Organizuje ją Fundacja Heuresis.
Wschód Kultury – Inne Brzmienia
27-30 czerwca
– Wschód Kultury – Inne Brzmienia to nie tylko muzyka. Bogaty i wielowątkowy program obfituje również w pokazy unikatowych filmów z krajów zza naszej wschodniej granicy. Każdego roku, w ramach Wschodniego Expressu, wydajemy premierowe tytuły najlepszych wschodnich autorów, wprowadzając je tym samym na polski rynek. Nie brakuje również sztuki współczesnej w postaci wystaw plakatów czy fotografii – zachęcają do udziału Agnieszka Wojciechowska oraz Rafał Chwała, dyrektorka i dyrektor festiwalu. Instytucją odpowiedzialną za przygotowanie imprezy są Warsztaty Kultury.
Carnaval Sztukmistrzów
25-28 lipca 2024
– To najbardziej różnorodny performatywnie festiwal w kraju. W Lublinie na Carnavale można zobaczyć to, co najlepsze w sztuce współczesnego cyrku, klaunady, akrobatyki i buskingu z całego świata. Dodatkowo w ramach festiwalu odbywa się także Urban Highline – najstarsze i wciąż największe wydarzenie highline’owy na świecie – przypomina Iwona Kornet, dyrektorka Carnavalu Sztukmistrzów. Instytucją odpowiedzialną za przygotowanie imprezy są Warsztaty Kultury.
Lubliner Festival
16-20 sierpnia
To już 5. edycja imprezy. Festiwal Kultury Żydowskiej to wielkie święto muzyki. Pomysłodawczynią imprezy jest Etel Szyc.
Re:tradycja – Jarmark Jagielloński
23-25 sierpnia
– Jednym z najistotniejszych elementów Re:tradycji – Jarmarku Jagiellońskiego jest muzyka tradycyjna prezentowana zarówno w swojej oryginalnej formie, jak i w interpretacji współczesnych twórców. Biorąc udział w festiwalu, zobaczymy też unikalne wzornictwo i rzemiosło prezentujące nie tylko tradycje polskie, ale również to pochodzące z innych regionów Europy Środkowo-Wschodniej – zaprasza Karolina Waszczuk, dyrektorka festiwalu. Instytucją odpowiedzialną za przygotowanie imprezy są Warsztaty Kultury.
Europejski Festiwal Smaku
2-8 września
Sztuka, koncerty i dobra kuchnia. Pomysłodawcą i szefem imprezy jest Waldemar Sulisz.
Artykuł będzie aktualizowany.
Zobacz zdjęcia z Europejskiego Festiwalu Smaku 2023:
Polecany artykuł: