Nowy kurator oświaty obchodzi studniówkę. Co ma w planach?

i

Autor: źródło: Facebook, Lubelski Urząd Wojewódzki

Nowy kurator oświaty obchodzi studniówkę. Co ma w planach?

2024-06-12 15:04

Chce zmienić wizerunek Kuratorium Oświaty i żeby szkoła była przyjaźniejsza dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Właśnie minęło 100 dni urzędowania nowego kuratora oświaty w Lublinie. W tym czasie musiał się zmierzyć miedzy innymi z przypadkiem molestowania uczennic w Miłocinie.

Motor wśród pilkarskiej elity. Triumfalna podróż piłkarzy przez Lublin

- Kończy się postępowanie dyscyplinarne wobec nauczyciela i trwa postępowanie dyscyplinarne wobec pani dyrektor. Są oczywiście opóźnienia ze względu na to, że pani dyrektor jest na zwolnieniach lekarskich i ono jest przedłużane. Była zawieszona w czynnościach przez wójta. Jest osoba, która pełni jej obowiązki - mówi Tomasz Szabłowski, kurator oświaty w Lublinie. - Pani dyrektor nie ma dostępu do szkoły. Kończy się jej kadencja z dniem 31 sierpnia.

Nowy kurator, gdy objął urząd zaczął od audytów.

- Trzeba było sprawdzić pewne rzeczy jak funkcjonują, jak wyglądały i przygotować się na przeprowadzenie pewnych zmian, których wszyscy i nauczyciele i dyrektorzy oczekują - mówi kurator. - Przyszedłem tutaj z myślą, żeby dokonać zmiany wizerunkowej kuratorium, żeby kuratorium było instytucją wspierającą, pomagającą, instytucją bliżej szkoły i mam nadzieję, że częściowo mi się to udało. Przeprowadziłem audyt dotyczący wynagrodzeń i zatrudnienia na poszczególnych stanowiskach w kuratorium.

Od nowego roku szkolnego mają zostać wprowadzone zmiany.

- Chcielibyśmy ruszyć z nową propozycją zmian do nadzoru pedagogicznego - dodaje kurator. - Postanowiłem, że otworzę Akademię Młodego Dyrektora, czyli akademię, gdzie będę mógł wesprzeć dyrektorów, którzy zaczynają swoją pracę dyrektorską w szkołach, podzielić się doświadczeniem. Chcemy zwołać też wiele debat i zastanowić się na temat przyszłości edukacji, bo wszyscy się nad tym zastanawiamy. Mówimy o tym w kuluarach, mówimy o tym w szkołach, mówimy o tym w kuratorium, natomiast chcemy, żeby szkoła się po prostu zmieniła, żeby szkoła była przyjaźniejsza.

Szkoły do 15 sierpnia mają wprowadzić Standardy Ochrony Małoletnich.

- To zmiany, które wymusza prawo oświatowe - mówi kurator. - Przygotowywaliśmy ich do opracowania procedur Standardów Ochrony Małoletnich. Każda szkoła musi wprowadzić te standardy. W Standardach Ochrony Małoletnich mają być informacje i procedury, które trzeba uruchomić w przypadku, gdyby pojawiło się naruszenie dóbr małoletnich w szkole.

W takich standardach będzie zapisane między innymi to, że nauczyciel, dyrektor ma obowiązek powiadomić kuratorium oświaty o wszelkich naruszeniach związanych z małoletnimi, aby sprawy nie były zamiatane pod dywan, jak było to w przypadku szkoły w Miłocinie.