wydarzenia

Dzień Cebularza i Noc świętojańska. Co będzie się działo w weekend 22-23 czerwca w Lublinie? Sprawdź

2024-06-21 14:50

Jak co weekend w Lublinie nie sposób się nudzić! W najbliższych dniach 22-23 czerwca 2024 w stolicy woj. lubelskiego czekają nas ciekawe wydarzenia, na które możemy pójść z całą rodziną. Przygotowaliśmy najciekawsze wydarzenia! Sprawdźcie naszą bogatą listę!

Spis treści

  1. Dzień Cebularza 2024
  2. Noc św. Jana w Muzuem Wsi Lubelskiej 2024
  3. Joga na trawie w Lublinie
  4. V Bazarek Dzieci 2024 w Lublinie
  5. Świętojański spływ kajakowy z pochodniami
  6. Festiwal Kultury Pszczelarskiej 2024
  7. Gala tańca Passa Passa
  8. Pokazy multimedialne w Lublinie

Dzień Cebularza 2024

Dzień Cebularza to wielkie święto lubelskiego przysmaku – pszennej bułki z cebulą i makiem. Pierwsze wzmianki o nim pojawiły się jeszcze w XIX w., a dziś cebularz króluje w lokalnych piekarniach i restauracjach jako regionalna baza lub dodatek do dań.

W wybranych piekarniach będzie można kupić wyjątkowe cebularze, a w kilku restauracjach spróbujecie przygotowanego na ten dzień menu.

O godz. 21 tego dnia na Wieży Trynitarskiej w Lublinie będzie specjalnie przygotowany mapping.

Więcej na temat tego wydarzenia znajdziecie tutaj.

Noc św. Jana w Muzuem Wsi Lubelskiej 2024

Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza do wspólnego spędzenia Nocy św. Jana i zgłębienia tradycji związanych z tym wyjątkowym czasem. Podczas wydarzenia będą czekały na zwiedzających stanowiska dedykowane dawnym ludowym zwyczajom i wierzeniom świętojańskim. Będzie także okazja do samodzielnego zrobienia wianka oraz do poznania i nauki sobótkowych pieśni z naszego regionu.

Popołudnie umili widowisko obrzędowe „Wilia św. Jana” w wykonaniu Zespołu Obrzędowego z Hańska przy Zagrodzie z Janiszowa.

Szczegóły znajdziecie tutaj.

Wiosnę czuć już w Skansenie

Joga na trawie w Lublinie

Będzie to cykl 5 spotkań na świeżym powietrzu w niedziele. Nie trzeba być zaawansowanym w praktyce jogi, wystarczy uśmiech i własna mata. Jeżeli chcesz spróbować jogi po raz pierwszy, to spotkanie jest również dla Ciebie.

Wydarzenie odbywa się przy ul. Juranda 7 w Lublinie ( wąwóz za lokalem Przestrzeni Dobra ) o godz. 19.00.

V Bazarek Dzieci 2024 w Lublinie

W Lublinie odbędzie piąty przedwakacyjny Bazarek Dzieci w Centrum Kultury w Lublinie. Wraz z początkiem lata warto podreperować swój budżet. Jeśli sprzedasz nieprzydatne już dla ciebie rzeczy, możesz nie tylko zrobić miejsce na nowe, ale też zdobyć pieniądze na wakacyjne przyjemności i pamiątki.

Na Bazarek Dzieci można przynieść swoje zabawki, ubrania, akcesoria sportowe, ozdoby, gry, książki, przybory szkolne itp. a także swoje rękodzieło.

Zapisy przyjmowane są od 1 do 21 czerwca do godziny 16:00, ilość stanowisk ograniczona.

Świętojański spływ kajakowy z pochodniami

Podobnie jak w latach ubiegłych, łączymy siły z Lubelskim Klubem Morsów, by zrobić magiczny, jedyny w roku, Świętojański Nocny Spływ Kajakowy z pochodniami! W tym roku popłyniemy w sobotę, 22 czerwca.

- Zaczynamy przy pętli autobusowej/moście na Bystrzycy w Prawiednikach, a kończymy w naszej bazie, na Marinie nad Zalewem Zemborzyckim. Jak zawsze, w kajakach będziemy płynąć z pochodniami, a po spływie będziemy bawić się do rana przy ognisku – informują organizatorzy.

Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Festiwal Kultury Pszczelarskiej 2024

Archidiecezja Lubelska, we współpracy z Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz Zamkiem w Janowcu – Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, organizuje Festiwal Kultury Pszczelarskiej. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w dniach 21-23 czerwca 2024 i obejmie dwa miejsca: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz Zamek w Janowcu.

Tego dnia obędą się ciekawe warsztaty, spacery i pokazy.

Szczegóły wydarzenia znajdziecie tutaj.

Gala tańca Passa Passa

W sobotę (22 czerwca) w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie zorganizowana zostanie gala tańca Passa Passa. Początek wydarzenia o godzinie 9:00.

Zobaczymy pokazy taneczne grup dzieci, młodzieży i dorosłych oraz różnych stylów tanecznych:

Wstęp będzie wolny.

Pokazy multimedialne w Lublinie

Od piątku (21 czerwca) do soboty (22 czerwca), tak jak w każdy weekend będziemy mogli zobaczyć pokazy multimedialne na fontannie na placu Litewskim. Poniżej znajdziecie harmonogram na najbliższy weekend: 

  • Piątek (21 czerwca) - Czarcia Łapa, Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego + Anioły Lubelskie
  • Sobota (22 czerwca) - Symfonia Nauki, Historia Placu Litewskiego na wesoło

PRAWDA i FAŁSZ o Lublinie. WSTYD nie znać odpowiedzi! Szybki TEST o Lublinie [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Lublin jest stolicą województwa lubelskiego.

Zobacz także: Tłumy na IV Świdnik Air Festival 2024. To było niezwykłe show! Zobaczcie zdjęcia