WYDARZENIA

Noc świętojańska 2024. W woj. lubelskim czeka szereg wydarzeń! Co będzie się działo? Sprawdź listę [21.06]

2024-06-21 11:08

Najbliższy weekend w wielu miejscach w woj. lubelskim upłynie pod znakiem „sobótek”, czyli obchodów związanych z Nocą świętojańską czy Nocą Kupały. W tym artykule zebraliśmy dla was kilka propozycji imprez, które odbędą się z tej okazji na Lubelszczyźnie. Sprawdźcie, gdzie warto się wybrać!

Noc świętojańska, nazywana także Nocą Kupały obchodzona jest przy okazji najkrótszej nocy w roku, czyli podczas tzw. przesilenia letniego. Wywodzi się z kultury słowiańskiej, a obrzędy z nią związane są do dziś chętnie praktykowane przez kolejne pokolenia. W zbliżający się weekend w wielu miejscowościach w woj. lubelskim odbędą się wydarzenia związane z tą tradycją. Poniżej prezentujemy kilka z nich!

Spis treści

  1. Sobótki Janowieckie
  2. Sobótki Poleskie
  3. Noc Kupały nad Wieprzem
  4. Noc św. Jana w skansenie w Lublinie
  5. X Palinocka pod Światowidem - Sobótki Krasnostawskie 2024

Sobótki Janowieckie

W sobotę (22 czerwca) nad Zalewem w Janowicach odbędzie się wydarzenie nawiązujące do ludowych tradycji. Już od godz. 15 rozpoczną się tam „Sobótki Janowieckie”. W programie m.in.: występy artystyczne, Sobótkowe Widowisko Obrzędowe w wykonaniu Klubu Twórców Ludowych z Puław, puszczanie wianków na wodzie, ognisko i spektakl ognia nad wodą.

Sobótki Poleskie

Również w sobotę (22 czerwca) nad zalewem Okopiec we Włodawie odbędą się Sobótki Poleskie, czyli wydarzenie prezentujące obrzędy związane z nocą świętojańską na Polesiu Zachodnim. W tegorocznym programie znalazły się m.in. sobótkowe widowiska obrzędowe, wróżby, warsztaty z wicia wianków, poszukiwanie kwiatu paproci oraz koncerty i potańcówka. Start o godz. 17.

Jare Gody w Lublinie. Pożegnali zimę słowiańskim topieniem marzanny

Noc Kupały nad Wieprzem

W sobotę (22 czerwca) o godz. 17 w Parku Środowiskowym w Zwierzyńcu odbędzie się wydarzenie pod nazwą „Noc Kupały nad Wieprzem”. W jej ramach zaplanowano np. występy artystyczne, potańcówki i warsztaty taneczne, pokazy kulinarne, naukę wicia wianków i konkurs na najładniejszy z nich, pokaz mody słowiańskiej, a nawet sobótkową ściankę fotograficzną! Uczestnicy wydarzenia będą mogli także dołączyć do korowodu z pochodniami, a następnie wrzucić wianki do wody oraz poszukać kwiatu paproci!

Noc św. Jana w skansenie w Lublinie

W Muzeum Wsi Lubelskiej w sobotni (22 czerwca) wieczór odbędą się obchody Nocy św. Jana, w trakcie których będzie można poznać dawne ludowe wierzenia i zwyczaje. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18, a w programie znalazły się m.in. takie punkty jak: wicie wianków, konkurs „W poszukiwaniu kwiatu paproci” oraz widowisko w wykonaniu Zespołu Obrzędowego z Hańska pt. „Wilia św. Jana”. Całość zakończy się wspólnym śpiewaniem pod wodzą Zespołu Śpiewaczego „Rola z Motycza”. Do uczestnictwa w wydarzeniach z okazji Nocy św. Jana w lubelskim skansenie uprawnia zakupiony bilet wstępu do muzeum (30 zł – normalny, 20 zł – ulgowy).

X Palinocka pod Światowidem - Sobótki Krasnostawskie 2024

22 czerwca w Zaułku Nadrzecznym w Krasnymstawie już po raz 10. odbędzie się Palinocka pod Światowidem, czyli Sobótki Krasnostawskie. Od godz. 18 rozpoczną się tam obrzędy, wśród których nie zabraknie m.in.: staropolskich zabaw, konkursów, koncertów, warsztatów i widowisk obrzędowych oraz inscenizacji średniowiecznych w wykonaniu Stowarzyszenia Chorągwi Rycerstwa Ziemi Lubelskiej. Dodatkowo, na miejscu będzie można nabyć wyroby od lokalnych rękodzielników.

Jakie wydarzenia świętojańskie powinniśmy dodać do tej listy? Koniecznie dajcie znać, bo artykuł będzie aktualizowany!

Zobacz na zdjęciach, jak wyglądała Noc Świętojańska w lubelskim skansenie w 2023 roku!