Nazwę tego miasta znajdziecie nie tylko na mapie woj. lubelskiego! Dostrzec ją można… w kosmosie

i

Autor: pexel.pl

turystyka

Nazwę tego miasta znajdziecie nie tylko na mapie woj. lubelskiego! Dostrzec ją można… w kosmosie

2025-04-03 15:29

Co województwo lubelskie ma wspólnego z Marsem? Okazuje się, że całkiem sporo! Nazwa miasta z Lubelszczyzny można dostrzec także w kosmosie! Polska ma więcej takich kosmicznych śladów – inne kratery na Marsie również noszą nazwy polskich miejscowości. Sprawdź, jakie jeszcze polskie akcenty można znaleźć na Czerwonej Planecie!

Spis treści

  1. Miasto z woj. lubelskiego w kosmosie
  2. Pytanie o Puławy na Marsie wart 40 tys. zł
  3. Puławy – miasto w województwie lubelskim

Miasto z woj. lubelskiego w kosmosie

Przestrzeń kosmiczna od zawsze fascynowała ludzi, a jednym ze sposobów upamiętniania miejsc na innych planetach jest nadawanie im nazw związanych z Ziemią. Na Marsie można znaleźć wiele kraterów i ze względu na ich gęstość konieczne było nadanie im nazw. Międzynarodowa Unia Astronomiczna wybrała różne lokalizacje z całego świata, aby nadać tym formacjom ziemskie nazwy geograficzne. Polskie miasta również znalazły się w tym zaszczytnym gronie.

W 1976 roku trzy kraterom na Marsie nadano nazwy: Grójec, Puńsk i Rypin. Trzy lata później, w 1979 roku, dołączyły do nich Puławy. Krater z nazwą miasta z woj. lubelskiego ma średnicę 51,84 km i jest jednym z największych w tej grupie i znajduje się na 36,8° szerokości południowej oraz 76,7° długości zachodniej.

Puławy. 24-latek w czasie jazdy stanął na drzwiach samochodu

Oprócz polskich miast, na powierzchni Czerwonej Planety można znaleźć nazwy pochodzące m.in. z Francji, Niemiec, Węgier, Stanów Zjednoczonych, a nawet z egzotycznych miejsc, takich jak Burkina Faso, Wyspy Cooka czy Republika Konga.

Pytanie o Puławy na Marsie wart 40 tys. zł

Polskie kratery na Marsie stały się także elementem kultury popularnej. W jednym z odcinków teleturnieju „Milionerzy” w 2017 roku pojawiło się pytanie o lokalizację miejscowości Grójec, Puławy, Puńsk i Rypin. Uczestnik miał do wyboru cztery odpowiedzi:

A) Wokół Władywostoku

B) Na Marsie

C) W Australii

D) Na Dolnym Śląsku

Choć pytanie warte było 40 tysięcy złotych, sprawiło ono uczestnikowi niemały kłopot. Po skorzystaniu z trzech kół ratunkowych – pytania do publiczności, telefonu do przyjaciela oraz opcji pół na pół – ostatecznie poprawnie wskazał odpowiedź „B”, czyli Mars.

Puławy – miasto w województwie lubelskim

Puławy to miasto położone w województwie lubelskim, nad Wisłą. Jest ważnym ośrodkiem naukowym, kulturalnym oraz przemysłowym regionu. Znane jest przede wszystkim z urokliwego zespołu pałacowo-parkowego Czartoryskich, który przyciąga turystów z całej Polski.

To tutaj funkcjonuje również Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, który odgrywa istotną rolę w badaniach nad rolnictwem.

Oprócz historycznych zabytków, miasto oferuje liczne atrakcje turystyczne, w tym nadwiślańskie bulwary, nowoczesne centrum rekreacyjne oraz malownicze tereny zielone. Puławy to również ważny punkt na turystycznej mapie Polski, stanowiący część szlaku prowadzącego przez malownicze okolice Kazimierza Dolnego i Nałęczowa.

Choć Puławy na Marsie to jedynie nazwa krateru, ich ziemski odpowiednik ma bogatą historię i wiele do zaoferowania odwiedzającym. To dowód na to, że nawet niewielkie miasto może znaleźć swoje miejsce w kosmicznej historii.

Oto najciekawsze miejsca, które warto zobaczyć w Puławach:

  • Zespół pałacowo-parkowy Czartoryskich
  • Świątynia Sybilli
  • Domek Gotycki
  • Kościół Wniebowzięcia NMP
  • Muzeum Czartoryskich
  • Marina nad Wisłą
  • Most im. Ignacego Mościckiego
  • Park Miejski

Zobacz także: Tak kiedyś wyglądały Puławy! Zobacz stare zdjęcia