Na co zwrócić uwagę kupując zabawki na Mikołajki? Zapytaliśmy specjalistów

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/newarta

Na co zwrócić uwagę kupując zabawki na Mikołajki? Zapytaliśmy specjalistów

2021-11-25 6:30

Można by rzec, że tam dorośli w pracy bawią się zabawkami, a nawet wręcz... je torturują. Ale tylko w taki sposób można sprawdzić, czy lalka, miś, albo samochodzik jest bezpieczny dla naszych pociech. Właśnie tak działa Specjalistyczne Laboratorium Badania Zabawek w Lublinie. To jedyne takie miejsce w Polsce.

Na co zwrócić uwagę kupując zabawkę przed Mikołajkami lub świętami?

- Należy sprawdzić, czy na zabawce, bądź jej opakowaniu znajduje się znak CE, czy jest adres producenta, czy zabawka jest odpowiednia do wieku dziecka, któremu chcemy ją podarować - mówi Anna Kozak, naczelnik Laboratorium w Lublinie. - Są zabawki, które są odpowiednie dla każdej kategorii wiekowej i zabawki, które są niebezpieczne dla tych najmłodszych dzieci.

Takie zabawki niebezpieczne dla najmłodszych dzieci oznaczone są odpowiednim ostrzeżeniem. Wtedy w żadnym wypadku nie wolno dawać ich maluchowi.

- Może mieć ono treść "Nieodpowiednie dla dzieci poniżej 3 lat" - dodaje Anna Kozak. - Przy takim ostrzeżeniu lub znaku graficznym powinno również znaleźć się wyjaśnienie, dlaczego taka zabawka jest nieodpowiednia dla najmłodszych. Najczęściej takim powodem jest występowanie małych elementów w zabawce, ale mogą to być też, np. długie linki przy zabawce, którymi małe dziecko może owinąć sobie szyję i w ten sposób może doprowadzić do uduszenia.

Specjalistyczne Laboratorium Badania Zabawek w Lublinie to miejsce, gdzie zabawki sprawdzane są pod kątem ich bezpieczeństwa. Rocznie badanych jest tam około 400 zabawek.​