Porozrzucane rękawiczki ochronne i jednorazowe to realne zagrożenie dla naszego zdrowia

i

Autor: zdj. Małgorzata Oroń

Maseczki i rękawiczki porozrzucane wokół sklepów i aptek. "To realne zagrożenie"

2020-04-10 14:58

Miały nas chronić, a teraz stwarzają zagrożenie, bo zamiast do śmietników trafiają na chodniki, trawniki, a nawet ulice. Pamiętajmy, że rękawiczki i maseczki ochronne, zwłaszcza w czasie epidemii, to odpady medyczne i podlegają utylizacji.

Maseczki i rękawiczki ochronne jednorazowego użytku powinniśmy we właściwy sposób zdejmować i natychmiast wyrzucić. - Jeśli jest możliwość wyrzucenia do zamkniętego kosza do śmieci, to je wyrzucamy. Jeśli mamy kosze otwarte, to powinniśmy je zwinąć w rulonik, włożyć do woreczka jednorazowego i wyrzucić do kosza na śmiecić. Chociażby ze względu na to, żeby nie były rozwiewane przez wiatr i roznoszone po całej okolicy - tłumaczy Magdalena Smolińska-Kornas, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Przypominamy, że od 16 kwietnia na terenie Polski, w miejscach publicznych, będzie obowiązywał nakaz noszenia rękawiczek jednorazowych, a także obowiązek zasłonięcia nosa oraz ust, np. z wykorzystaniem maseczki, szalika lub chustki.

Najważniejsze, aby maseczka zakrywała usta i nos. Nie możemy jej przesuwać w trakcie noszenia - dodaje Smolińska-Kornas. Ministerstwo Zdrowia przypomina, że jednocześnie i niezmiennie ważne jest zachowanie bezpiecznej odległości od innych osób -2m