#LubelskieTuSięZaczęło: Obchody Lubelskiego Lipca 1980

2020-06-30 13:29 MK
Lubelski Lipiec 1980
Autor: zdj. Piotr Wójcik/UMWL

#LubelskieTuSięZaczęło. Dziś rozpoczynają się okrągłe obchody rocznicy Lubelskiego Lipca 1980. - Zanim były strajki w stoczniach w Gdańsku, w Gdynii czy w Jastrzębiu, władzy komunistycznej sprzeciwili się lubelscy robotnicy - przypomina Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

- Tu tak naprawdę zaczął się ten długi marsz do wolnej i niepodległej III Rzeczpospolitej - powiedział przed południem podczas konferencji otwierającej oficjalne obchody marszałek Stawiarski, dodając jednocześnie, że nadal wielu spośród mieszkańców naszego regionu to cisi bohaterowie tamtych wydarzeń.

- Warto pamiętać, że Lubelskie to naprawdę piękny region, piękni ludzie, często niemi bohaterowie tej Polski, którą w tej chwili mamy - powiedział marszałek. 

Uroczystości w miastach zaplanowano na 11 lipca w Świdniku i 26 lipca w Lublinie. Równolegle będzie prowadzona ogólnopolska kampania billboardowa #LubelskieTuSięZaczęło - Dlaczego Warto być Polakiem, przypominająca o wydarzeniach lubelskiego lipca. 

- Uroczystości odbywać się będą pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Rozpoczniemy je 11 lipca w Świdniku o 18:00, natomiast regionalne uroczystości święta Lubelskiego Lipca 1980 zaplanowaliśmy na 26 lipca w Lublinie. Rozpoczną się w Archikatedrze o godz. 10:00. O godz. 12:00 odbędzie się uroczysta gala - mówi Marian Król, przewodniczący NSZZ Solidarność Regionu Środkowo-Wschodniego.

Szczegóły kampanii i harmonogram uroczystości dostępne są na stronie lubelskilipiec1980.pl

Sztuczna kość - wynalazek przyszłości stał się teraźniejszością

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.