Majówka odwołana! Obostrzenia przedłużone

i

Autor: Pixabay Majówka odwołana! Obostrzenia przedłużone

Lubelskie: Obostrzenia przedłużone. Majówki nie będzie. [Restrykcje od 19 kwietnia]

2021-04-14 11:11

Dziś [14 kwietnia] minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o przedłużeniu obostrzeń covidowych. Większość z nich będzie obowiązywać do 25 kwietnia, ale są też wyjątki, które sprawiają, że w tym roku majówkę raczej możemy sobie odpuścić. Hotele i pensjonaty będą zamknięte do 3 maja.

Restrykcje przedłużone do 25 kwietnia

Dziś rząd podjął decyzję o przedłużeniu obostrzeń covidowych obowiązujących w całej Polsce. Większość z nich została przedłużona do 25 kwietnia. Jakie obostrzenia zostały?

Handel:

  • wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. Mkw. nadal zamknięte;
  • centra i galerie handlowe – zamknięte, z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii, salonów prasowych i księgarni
  • limity osób: 1 os na 15 mkw. w sklepach do 100 mkw., 1 os na 20 mkw. w sklepach powyżej 100 mkw.

Kult religijny:

  • limit osób: 1 os na 20 mkw., obowiązkowe maseczki i zachowanie 1,5 m dystansu

Salony fryzjerskie i kosmetyczne, salony tatuażu:

  • zamknięte

Edukacja:

  • uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Kultura:

  • placówki kulturalne pozostają zamknięte.

Przedszkola i żłobki otwarte po 18 kwietnia

Dobra wiadomość od rządu dla rodziców najmłodszych dzieci. Od 19 kwietnia dzieci wrócą do żłobków i przedszkoli. Niestety nauka dla klas 1-3 szkół podstawowych nadal będzie odbywała się zdalnie.

Od 19 kwietnia rząd dopuszcza też możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym porowadzonym przez odpowiedni związek sportowy. Rząd zgadza się też na uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – limit do 25 osób.

Majówki nie będzie. Hotele i obiekty noclegowe zamknięte

Minister zdrowia zaplanował też za nas majówkę. Żeby ograniczyć transmisję zakażeń koronawirusem i migrację społeczności rząd zdecydował o przedłużeniu restrykcji dotyczących hoteli do 3 maja. Oznacza to, że do tego czasu obiekty noclegowe pozostają zamknięte. Wyjątek stanowią hotele robotnicze i noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych.