lockdown

i

Autor: Pixaby Obostrzenia przedłużone. Do kiedy lockdown w Polsce?

Lubelskie: Obostrzenia COVID-19 przedłużone do 18 kwietnia. Co nas czeka?

2021-04-07 15:15

Dziś o 11:00 minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o przedłużeniu obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Sytuacja covidowa jest bardzo trudna. Prawie 80 proc. Łóżek covidowych i respiratorowych jest zajęta, a w niektórych województwach konieczna jest relokacja pacjentów. Co nasz czeka od 10 kwietnia?

Obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia

Minister zdrowia Adam Niedzielski zwrócił uwagę na trudną sytuację w szpitalach w związku z trzecią falą epidemii COVID-19. Konsekwencje wzrostu zakażeń w poprzednim tygodniu infrastruktura szpitalna będzie odczuwała właśnie teraz. Już dziś mamy zajętych prawie 80 proc. łóżek covidowych i łóżek respiratorowych. "To sytuacja niebezpieczna" – mówił Niedzielski.

W województwach śląskim i małopolskim sytuacja jest na tyle trudna, że pacjenci z COVID-19 są relokowani do innych województw. Biorąc pod uwagę to wszystko, rząd zdecydował się na przedłużenie obowiązujących obostrzeń do 18 kwietnia. Ma to też związek z okresem świąt, który jest niemiarodajny, jeśli chodzi o statystyki zachorowań.

Jakie obostrzenia obowiązują w Polsce

Obostrzenia, które do 18 kwietnia obowiązują w całej Polsce, zostały wprowadzone 27 marca 2021. Z jakimi utrudnieniami musimy się liczyć?

  • sklepy: zamknięte w galeriach (z wyjątkami), zamknięte sklepy meblowe i budowlane, w pozostałych placówkach handlowych obowiązują limity klientów
  • szkoły: szkoły podstawowe i ponadpodstawowe pracują zdalnie do 18 kwietnia
  • przedszkola i żłobki: zamknięte do 18 kwietnia
  • salony fryzjerskie i kosmetyczne, salony tatuażu: zamknięte do 18 kwietnia
  • hotele: zamknięte (z wyjątkiem hoteli robotniczych, możliwe też noclegi świadczone w ramach wyjazdów służbowych)

Wciąż zamknięte pozostają również placówki kulturalne: kina, teatry, muzea, opery itp. Nie działają także siłownie, ograniczony jest też dostęp do innych obiektów sportowych. Restauracje i inne obiekty gastronomiczne nadal działają tylko "na wynos", nie mogą przyjmować gości w lokalu.

Jak mieszkańcy Lublina reagują na zaostrzenie lockdownu? Reakcje są skrajne
Sonda
Czy spodziewasz się czwartej fali zachorowań na COVID-19?