ZDJĘCIA

„Lubelski Lipiec ‘80”. Fabryka Samochodów Ciężarowych również strajkowała! Tak wygląda dziś. ZDJĘCIA

2024-07-10 17:04

Po świdnickich strajkach w lipcu w 1980 roku dołączyli do strajki. O kim mowa? O ówczesnych pracownikach Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie, którzy dołączyli do „Lubelskiego Lipca ‘80”. Teren po dawnym FSC nie przypomina tego, który „był” oznaką tego strajku. Ale widać jednak pewne „smaczki” rodem z PRL-u. Jak dziś wygląda? Zapraszamy do spaceru po dawnym terenie FSC!

Rozrzucone puszki i butelki w krzakach. Takie „atrakcje” są do zauważenia po przekroczeniu bramy dawnego zakładu przy ulicy Projektowej. Niestety niewiele po nim zostało. Teren ten w dużej części jest po prostu zarośnięty. Choć swoje siedziby mają tutaj nowe firmy, to można jednak dostrzec pewne „smaczki”.

Małe wilki wyszły z nory

Gdy ruszymy ulicą Konstruktorów znajdziemy m.in. betonowe płyty jako element tutejszego trotuaru. A na nich hasła kierowane do ówczesnych pracowników: „Kochaj swoją FSC” czy „Pamiętaj o bezpiecznej pracy”.

To jedne z nielicznych przykładów na to, że w tym miejscu funkcjonował ongiś jeden z największych zakładów w regionie. Ale to nie jedyne „ślady”… Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spaceru po terenach dawnej FSC.

8 lipca na wieść o wydarzeniach w Świdniku do strajku dołączyli pracownicy „Polmozbytu”. W kolejnych dniach podobne strajki rozpoczęły się m.in. w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie, Zakładach Azotowych „Puławy”, lubelskim węźle PKP i Lubelskich Zakładach Naprawy Samochodów. Ale więcej przeczytasz tutaj.