Limity 75 proc. w autobusach. W Lublinie na razie bez paszportów covidowych

i

Autor: zdj. ilustracyjne/Jacek Werner

Limity 75 proc. w autobusach. W Lublinie na razie bez paszportów covidowych

2021-12-13 12:52

Na razie nie wiadomo czy, kto i w jakiej formie będzie weryfikował pasażerów komunikacji miejskiej w Lublinie. Przypomnijmy, limity​ 75 proc. będą obowiązywały już od środy, 15 grudnia.

Według ostatnich ustaleń rządu miały nie obejmować osób zaszczepionych. Jak informuje nas jednak Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie - na razie trudno sprawdzać pod tym kątem pasażerów. A chodzi o brak precyzji w nowych przepisach.

- Czekamy na publikację rozporządzenia, którego przepisy wykonawcze będą dla nas wiążące. Na tej podstawie będziemy znali konkretne wytyczne odnośnie do możliwości podejmowania działań w zakresie weryfikacji narzuconego limitu i ewentualnie, kto te limity ma weryfikować - tłumaczy nam Monika Fisz, rzeczniczka ZTM w Lublinie. - Obecnie takie uprawnienia ma jedynie policja - dodaje.

Mimo braku konkretów w nowych przepisach, ZTM od 15 grudnia zaostrza zasady pandemiczne. Do autobusów wracają m.in. strefy buforowe. - Strefy wracają na prośbę związku zawodowego kierowców i obsługi komunikacji miejskiej. Jak poprzednio, wydzielona będzie strefa kierowcy. Zamknięte będą też pierwsze drzwi. Strefy pojawią się w autobusach i w trolejbusach MPK i u przewoźników prywatnych - wyjaśnia Fisz.

ZTM przypomina o stałych zasadach sanitarnych. Nadal obowiązuje m.in. nakaz zakrywania ust i nosa. Na finiszu jest z kolei umowa na zainstalowanie w pojazdach 250 urządzeń do zwalczania wirusów i bakterii przy użyciu promieniowania UVC.