Ozdrowieńcy oddają osocze

i

Autor: zdj. google maps Ozdrowieńcy oddają osocze w RCKiK w Lublinie

Lubelskie: Kolejni ozdrowieńcy oddają osocze w RCKiK w Lublinie [AUDIO]

2020-04-24 13:32

5 kolejnych osób przeszło kwalifikacje i może oddać osocze dla pacjentów z COVID-19. - Dziś dawcami będzie dwóch mężczyzn, w najbliższy wtorek osocze odda dwóch mężczyzn i jedna kobieta - mówi nam lek. med. Waldemar Klimasiński, zastępca dyrektora ds. medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Wstępna kwalifikacja w przypadku ozdrowieńców

Stacja sanepidu lub RCKiK przeprowadzają wywiad telefoniczny z ozdrowieńcem. - Najważniejsze są dwa ujemne wyniki na koronawirusa. Od ostatniego wyniku musi upłynąć 14 dni. Wstępna kwalifikacja to także określenie stanu zdrowia pacjenta i innych wstępnych kryteriów, które każdy dawca osocza powinien spełnić. Taki wywiad prowadzi lekarz - wyjaśnia dyr. Klimaśiński.

Po wstępnej kwalifikacji i zgodzie na oddanie osocza, następuje kwalifikacja ostateczna. - Przeprowadzamy badania laboratoryjne i dokonujemy ogólną ocenę lekarską - dodaje Klimasiński.

Skomplikowana procedura

Co więcej, jak dodaje Klimsiński, podania osocza od ozdrowieńców dokonuje się w ramach badań klinicznych i po zaakceptowaniu komisji badań bioetyki lekarskiej oraz po ewentualnej zgodzie pacjenta na przetoczenie osocza. To dodatkowo komplikuje cały proces. - Pamiętajmy, że osoczoterapia to nadal terapia, która jest poza wskazaniami rejestracyjnymi, to oznacza, że zaliczamy ją do terapii eksperymentalnych - tłumaczy nam dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik kliniki chorób zakaźnych SPSK1 w Lublinie.

Zwykle od jednego dawcy osocze podaje się trzem pacjentom. Jeden pacjent potrzebuje ok. 200 ml osocza.  

Przypomnijmy, że we wtorek pacjent kliniki chorób zakaźnych szpiala klinicznego nr 1 w Lublinie był pierwszym pacjentem w Polsce, który otrzymał osocze od ozdrowieńca.

Kolejni ozdrowieńcy oddają krew w RCKiK w Lublinie - mówi nam lek. med. Waldemar Klimasiński, zastępca dyrektora ds. medycznych RCKiK