dzień kobiet

Dzień Kobiet w Lublinie. Prezydent wręczył medale [ZDJĘCIA]

2024-03-08 10:07

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk jak co roku wręczył medale zasłużonym kobietom miasta.

Lublinianki za swoją aktywność zawodową i prywatną zostały uhonorowane Medalami Prezydenta Miasta Lublina, Medalami Zasłużony dla Miasta Lublina oraz Medalami Lublin Bohaterom w czwartek 7 marca. W tym roku wyróżnienia otrzymało 15 laureatek. Kandydatki do medali zostały zgłoszone przez Forum Kobiet Lublina, czyli organ doradczy, opiniotwórczy i pomocniczy w sprawach życia społeczno-gospodarczego oraz kulturalnego Miasta Lublin. Do jego zadań należy m.in. promowanie aktywnego udziału kobiet w życiu społecznym, gospodarczym i kulturalnym, działania na rzecz wyrównywania szans kobiet oraz zwiększenia ich partycypacji społecznej czy inicjowanie działań na rzecz rozwoju społeczności lokalnej i społeczeństwa obywatelskiego. Uroczystość wręczenia wyróżnień poprzedził występ artystyczny w wykonaniu Piotra Selima. Z kolei po spotkaniu odbył się krótki panel dyskusyjny z udziałem przedstawicielek Forum Kobiet Lublina, podczas którego poruszono tematy: „Siła współczesnej kobiety – skuteczność, potencjał” oraz „Zdrowie współczesnej kobiety – możliwości i zagrożenia”. Lista laureatek

Medal Prezydenta Miasta Lublina

Katarzyna Bauer – plastyczka, nauczycielka sztuki w Szkole Podstawowej Nr 29 im. Adama Mickiewicza w Lublinie, maluje, rysuje, projektuje, fotografuje, pisze. Jest członkinią zespołu programu edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych UMCS, jedyną osobą spoza uczelni. Współorganizatorka wielu akcji plastycznych, konkursów i imprez artystycznych. Wydała własne książki: „Touch”, „Koraliki” - impresje o ludziach oraz „Rolka bazgrolka... słowo daję” i „Słowo daję, nie wiersze” z tekstami piosenek. Jest też autorką ilustracji do podręczników, czasopism, książek i płyt CD. Uczestniczka wystaw autorskich i zbiorowych prac plastycznych w Bergen, Madrycie, Toronto, Łodzi, Kazimierzu Dolnym i w Lublinie z fotografii, malarstwa olejnego i pastelowego, a także rysunku satyrycznego. Laureatka nagrody honorowej na biennale twórczości Nauczycieli Plastyki, brała udział w konkursach fotograficznych krajowych i zagranicznych.

Danuta Kępa-Figura – dr hab., prof. UMCS, badaczka języka komunikacji społecznej, kultury języka, językowych aspektów kultury popularnej, autorka wielu książek i prac naukowych, które upowszechniły w Polsce mediolingwistykę. Od 1998 roku zatrudniona na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, obecnie w Instytucie Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS. Jest zaangażowana w propagowanie poprawności języka w mediach. Współpracuje także z towarzystwami naukowymi w Polsce, m.in. z Polskim Towarzystwem Komunikacji Społecznej (przewodnicząca sekcji), Polskim Towarzystwem Edukacji Medialnej (członkini zarządu); od 15 lat współorganizuje prestiżowe konferencje naukowe z cyklu „Współczesne media”, będące trwałym punktem „orientacyjnym” na mapie polskiego medioznawstwa.

dr Elżbieta Pawlak-Hejno – polonistka i medioznawczyni, od 2008 roku zatrudniona na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, obecnie w Instytucie Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach. W wielu pracach naukowych odnosi się do problematyki emancypacji kobiet na różnych poziomach (językowym, symbolicznym, itd.) i w różnych sferach ich aktywności, przedstawiając stereotypy i zwalczając schematyczne myślenie o rolach kobiet w życiu publicznym. Organizatorka ważnych konferencji naukowych poświęconych m.in. feminizmowi, sufrażystkom, kobietom naukowczyniom; pomysłodawczyni Społecznej Szkoły Użyteczności służącej promowaniu świadomego korzystania z mediów.

Agnieszka Kuśnierz – historyczka sztuki, społeczniczka. Swoje zainteresowania promowaniem sztuki współczesnej realizuje od 1993 roku, prowadząc galerię „Art ZPAP”, a następnie, od 2012 roku (wraz z mężem) galerię „Witryna”, specjalizującą się w polskiej sztuce współczesnej, szczególnie – grafice i rzemiośle artystycznym (szkło użytkowe). Od wielu lat z pasją włącza się w edukację młodych odbiorców sztuki organizując pokazy, wykłady i omówienia kolekcji tematycznych dla studentów UMCS. Prowadzona przez nią i jej męża Galeria „Witryna” wyróżnia się promowaniem artystów związanych z Lubelszczyzną. Angażuje się także w pomoc osobom potrzebującym.

dr n. med. Paulina Lacek – lekarka, która swoją uwagę zawsze kieruje na pacjenta. Od 13 lat zajmuje się fizjoterapią onkologiczną i ortopedyczną pacjentów w różnym wieku, swój zawód wykonuje z pasją i oddaniem wykraczającym poza obowiązki lekarki. Jej podejście to holistyczne spojrzenie na problemy zdrowotne, cierpliwość w wyjaśnianiu procedur medycznych, stosowanie najnowocześniejszych rozwiązań i aparatury, a jednocześnie umiejętne krzewienie wiedzy o zdrowym stylu życia i dobrodziejstwie ruchu fizycznego.

lek. med. Monika Dobrowolska – lekarka specjalizująca się w neonatologii oraz starsza asystentka w Oddziale Noworodków Kliniki Położnictwa i Patologii Ciąży Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Lublinie. Jest nie tylko aktywną pracowniczką medyczną, ale także pełni funkcję kierowniczki jedynego w Województwie Lubelskim Banku Mleka Kobiecego, który odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu wsparcia dla dzieci urodzonych przedwcześnie. W roku 2023, koordynując współpracę ze szpitalami w Województwie Lubelskim, przekazała mleko kobiece dla 121 takich dzieci. Jest zaangażowana w rozwiązywanie problemów laktacyjnych u kobiet, które urodziły dziecko przedwcześnie.

Wirginia Gieryng-Wójtowicz – rodowita lublinianka, posiada ponad 20-letni staż pracy w szkolnictwie wyższym, w tym w promocji i popularyzacji nauki. Pierwsze lata pracy wiązała z lubelskimi uczelniami niepublicznymi, później 8 lat pracowała w Centrum Transferu Wiedzy Technologii UMCS jako specjalistka ds. promocji i broker innowacji. Od blisko 3 lat pełni funkcję Dyrektorki Centrum Promocji na UMCS. Prowadziła także szkolenia dla młodzieży z zakresu autoprezentacji i komunikacji społecznej. Z zamiłowania społeczniczka i organizatorka wielu akcji charytatywnych, w tym świątecznych zbiórek darów dla dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz domów pomocy społecznej. Podczas pandemii zorganizowała wyjątkową akcję – telewolontariat, z blisko 70 wolontariuszami i wolontariuszkami, którzy wspierali rozmową lubelskich podopiecznych zamkniętych przez COVID w domach pomocy społecznej.

Monika Gądor – reżyserka, aktorka i fotografka, animatorka i menadżerka kultury, instruktorka społeczno-oświatowo-kulturalna, instruktorka teatralna i założycielka amatorskiej grupy teatralnej „Składak”. Od 2023 roku kieruje Galerią Przestrzenie, w której prezentuje wystawy fotograficzne. Od wielu lat związana z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci w Lublinie, odznaczona Odznaką „Przyjaciela Dziecka”. Kierowniczka i wychowawczyni w Środowiskowym Ognisku Wychowawczym TPD w Lublinie i Dysie. Zaraża dzieci miłością do kultury, prowadzi warsztaty plastyczne, teatralne i fotograficzne.

Barbara Du Chateau – była rzeczniczka prasowa lubelskich sądów, sędzia Sądu Apelacyjnego w Lublinie, orzeka od ponad 30 lat, specjalizuje się w prawie karnym. Przez ostatnie osiem lat dzielnie stała na straży praworządności, aktywnie broniąc pełnego trójpodziału władzy. Zwolenniczka odpolitycznienia Krajowej Rady Sądownictwa.

Jolanta Tarłowska – fundatorka i prezeska Fundacji Maturita, inicjatorka i realizatorka licznych programów społecznych skierowanych, m.in. do seniorów, osób z niepełnosprawnościami czy rodzin przeżywających trudności wychowawcze. Koordynatorka działań kulturalno-rekreacyjnych, szkoleń, warsztatów, inicjatyw pomocowych i aktywizacyjnych, mających na celu wspieranie aktywności społecznej lubelskich seniorów oraz przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu. Zaangażowana także w edukację ekologiczną mieszkańców Lublina. Aktywnie współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w realizacji działań na rzecz potrzebujących mieszkańców naszego miasta.

Jolanta Terlecka-Bogusiewicz – działaczka prospołeczna, prezeska Stowarzyszenia Samopomocy Terytorialnej. Aktywnie angażuje się w projekty na rzecz różnych grup społecznych w tym najstarszych i najmłodszych mieszkańców Lublina. Organizatorka licznych spotkań, m.in. o charakterze edukacyjnym i profilaktycznym „Zdrowy senior”, „Bezpieczny i aktywny senior”, „Jak dbać o zdrowie poprzez prawidłowe odżywianie i ruch”. Od 2006 r. współpracuje z Lubelskim Bankiem Żywności, realizując program pomocy żywnościowej i wspierając osoby potrzebujące. Bliska jest jej idea współpracy międzypokoleniowej. Wszystkie jej działania cechuje odpowiedzialność, zaangażowanie i życzliwości do drugiego człowieka.

Bożena Kazanowska – nauczycielka w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie, założycielka wypożyczalni książek dotykowych, laureatka Orderu Uśmiechu. Prowadziła warsztaty dla nauczycieli uczących dzieci niewidome i słabo widzące. Autorka pomocy dydaktycznych dla dzieci do nauki pisma Braille’a oraz współautorka Elementarza i podręcznika doskonalącego umiejętności niezbędne do sprawnego posługiwania się pismem Braille’a. Brała udział w pracach adaptacyjnych podręczników szkolnych do potrzeb uczniów niewidomych. Prowadziła warsztaty dla dzieci „Tajemnicze kropki – zabawy brajlem” i warsztaty dla dorosłych „Tworzenie książek dotykowych”.

Medal Zasłużony dla Miasta Lublina:

dr n. med. Barbara Hasiec – lekarka kierująca Oddziałem Chorób Zakaźnych Dziecięcych w Szpitalu im. Jana Bożego w Lublinie, ekspert w zakresie pediatrii oraz chorób zakaźnych. Wyjątkowo zaangażowana w leczenie dzieci chorujących na COVID‑19 oraz wieloukładowy zespół zapalny związany z COVID-19 (PIMS). Jest aktywną członkinią Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, a także Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Promuje wiedzę na temat szczepień, traktując ją jako skuteczne narzędzie zapobiegania chorobom. Od wielu lat prowadzi działalność edukacyjną dla szerokiego kręgu odbiorców – przede wszystkim lekarzy i pielęgniarek oraz rodziców. Jest autorką kilku publikacji z zakresu chorób zakaźnych. Była inicjatorką utworzenia w szpitalu, w którym pracuje, poradni konsultacyjnej do spraw szczepień dla dzieci z grup wysokiego ryzyka.

dr n. med. Maria Marta Kaczyńska-Haładyj – koordynatorka Oddziału Neuropsychiatrii Dziecięcej w Szpitalu Neuropsychiatrycznym im. Prof. Mieczysława Kaczyńskiego. Jest także pracownikiem Kliniki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Lublinie. Prowadzi wykłady na Wydziale Psychologii i Pedagogiki KUL oraz w Zakładzie Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego na Uniwersytecie im. Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Wieloletnia Przewodnicząca Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Neurofizjologii Klinicznej. Zaangażowana w realizację współczesnego modelu opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Systematycznie uczestniczy w corocznych akcjach ogólnopolskich na rzecz zwiększenia świadomości oraz upowszechniania wiedzy o autyzmie czy zaburzeniach psychicznych.

Medal Lublin Bohaterom:

Marta Brożyna – Prezeska Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Czuby, działaczka społeczna związana z Fundacją Leny Grochowskiej. Od początku wojny w Ukrainie zaangażowana w pomoc obywatelkom i obywatelom Ukrainy. Od czerwca 2022 roku prowadzi przy ul. Lubartowskiej w Lublinie Dom Uchodźcy, przeznaczony dla 136 osób. Pełna empatii, wrażliwości, zawsze szukająca różnych możliwości wsparcia dla uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy, którym zapewnia bezpieczne schronienie.

Zobacz zdjęcia: Dzień Kobiet w Lublinie. Prezydent wręczył medale

Słodki Dzień Kobiet