WOT w szkołach

i

Autor: WOT

edukacja

Żołnierze WOT pojawili się w lubelskich szkołach. Edukują uczniów

2024-05-18 12:01

Terytorialsi pojawili się w szkołach w ramach programu edukacyjno-obronnego „Edukacja z wojskiem”. Prowadzą zajęcia zarówno w podstawówkach, jak i w szkołach ponadpodstawowych. W sumie przeszkolą uczniów z blisko 80 placówek w województwie lubelskim.

Podczas trzygodzinnych zajęć uczniowie mają okazje zapoznać się z zasadami wojskowości, bezpieczeństwa i obrony cywilnej. Poznają zasady alarmowania, sposoby szukania i wzywania pomocy, podstawy ewakuacji i schronienia, a także udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

- Program „Edukacja z wojskiem” to dobra okazja by w sposób przystępny w przyjaznej atmosferze dotrzeć do dzieci i młodzieży z bardzo ważnymi informacjami dotyczącymi obronności i bezpieczeństwa. Dla większości będzie to pierwszy w życiu kontakt z taką tematyką, dlatego to spore wyzwanie dla nas, aby wzbudzić ich zainteresowanie i skutecznie przekazać wiedzę – mówi st. szer. Łukasz, żołnierz - ratownik z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty, prowadzący zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej w Szkole Podstawowej nr 15 w Lublinie.

Do programu zakwalifikowało się w sumie ok. 3,5 tys. placówek z całej Polski. 

W Lubelskiem zajęcia odbyły się już m.in. w Szkole Podstawowej nr 27 im. Marii Montessori w Lublinie, Szkole Podstawowej im. ks. Józefa Poniatowskiego w Annopolu, Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Opolu Lubelskim, czy Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Brzóski w Białej Podlaskiej. 

- Celem programu jest zwiększenie świadomości dzieci i młodzieży na temat bezpieczeństwa i obronności, a także kształtowanie odpowiednich postaw wobec zagrożeń, a także przekazanie wiedzy na temat reagowania w sytuacjach kryzysowych - dodaje kpt. Marta Gaborek, oficer prasowa 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Projekt potrwa do końca roku szkolnego.