Akt oskarżenia

i

Autor: Pixabay

AKT OSKARŻENIA

Zajmowali się organizowaniem nielegalnej migracji. Jest akt oskarżenia przeciwko siedmiu obywatelom Gruzji

2024-05-23 11:45

Siedmiu obywateli Gruzji odpowie za organizowanie nielegalnej migracji tzw. szlakiem białoruskim. Zamojska prokuratura skierowała już do sądu akt oskarżenia w tej sprawie.

O skierowaniu do Sądu Okręgowego w Zamościu aktu oskarżenia dotyczącego organizowania nielegalnej migracji poinformował w czwartek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu prok. Rafał Kawalec. To finał śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy placówki Straży Granicznej w Sławatyczach pod nadzorem zamojskiej prokuratury.

Z ustaleń śledczych wynika, że zorganizowana grupa przestępcza działała od grudnia 2022 do kwietnia 2023 r. m.in. w Warszawie, jak i w Białymstoku, Białowieży, Hajnówce, Narewce. Według prokuratury siedmiu obywateli Gruzji – w wieku od 34 do 60 lat - organizowało obcokrajowcom pochodzącym m.in. z Afryki, Azji nielegalne przekraczanie granicy polsko-białoruskiej.

Na co dzień sprawdzają, teraz sami są sprawdzani. Policjanci z lubelskiej drogówki wzięli udział w konkursie

„Jest to grupa, która zajmowała się głównie przewożeniem ich samochodami spod granicy białoruskiej do Niemiec. Otrzymywali za to bardzo różne kwoty, od 100 do nawet 500 dolarów za jedną osobę. Trudno oszacować skalę, ilu cudzoziemców w ten sposób przewieziono” – przekazał rzecznik.

Większość podejrzanych przyznała się do zarzucanych czynów i przebywa w areszcie. Sześciu Gruzinów zawnioskowało o dobrowolne poddanie się karze, przeważnie chodzi o rok bezwzględnego więzienia.

Zgodnie z kodeksem karnym grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Zobacz także: Te rzeczy próbowali przewieźć przez granicę. Nie udało się [GALERIA]