Piłka do siatkówki

i

Autor: pexels.com zdjęcie ilustracyjne

Zagrają w siatkówkę na siedząco. Chcą wypromować tę dyscyplinę i zebrać pieniądze dla 18-letniej Julii

2023-01-26 17:36

Jeśli nie macie planów na piątkowe popołudnie, to możecie wybrać się do Centrum Kultury Fizycznej UMCS. To właśnie w jego murach odbędzie turniej siatkówki na siedząco. Podczas wydarzenia zbierane będą środki na pomoc dla 18-letniej Julii Barabas, która od września przebywa w śpiączce.

27 stycznia o godz. 17 w CKF UMCS przy ul. Langiewicza rozegrany zostanie „Integracyjny turniej o puchar JM Rektora UMCS w piłce siatkowej na siedząco”, w którym rywalizować będzie ok. 30 zawodników. Będą oni reprezentować Instytut Pedagogiki UMCS, Fundację Akademii Odkrywców Sportu UMCS i Sekcję Sportową Osób z Niepełnosprawnościami UMCS.

– Celem imprezy jest upowszechnienie dyscypliny paraolimpijskiej, jaką jest piłka siatkowa na siedząco, promocja zajęć sportowych dla osób z niepełnosprawnościami realizowanych przez Fundację Akademia Odkrywców Sportu UMCS, integracja środowiska akademickiego oraz zbiórka pieniędzy, która pomoże dr Magdalenie Barabas z Instytutu Pedagogiki opiekować się swoją córką w Klinice „Budzik” – informuje Katarzyna Skałecka z centrum prasowego uczelni.

Na czym polega siatkówka na siedząco?

Reguły siatkówki na siedząco są bardzo podobne do klasycznej odsłony tej dyscypliny. Aby wygrać mecz, należy zwyciężyć w trzech setach, które najczęściej rozgrywane są do 25 punktów (przy czym przewaga nad przeciwnikiem musi wynosić minimum dwa oczka). W paraolimpijskiej dyscyplinie piłkę można odbijać każdą częścią ciała, ale warunkiem jest to, by zawodnik podczas zagrania był w pozycji siedzącej i miał kontakt z boiskiem przynajmniej jednym pośladkiem.

Na zakończenie turnieju w CKF UMCS, każdy z uczestników otrzyma pamiątkowy dyplom wraz z medalem.

Szczegółowy program zawodów:

  • godz. 17 – odprawa techniczna, rozgrzewka zawodników,
  • godz. 17:20 – oficjalne otwarcie zawodów
  • godz. 17:30 – rozpoczęcie gier
  • godz. 19:30 – zakończenie turnieju i wręczenie nagród

Więcej o historii Julii Barabas, na której leczenie podczas turnieju będzie prowadzona zbiórka, pisaliśmy w poniższym artykule.