Pokaz na fontannie multimedialnej w Lublinie 2023

i

Autor: PW/archiwum Pokaz na fontannie multimedialnej w Lublinie

PRZEGLĄD WYDARZEŃ

Weekend 18-19 maja w Lublinie to nie tylko Noc Muzeów! Sprawdzamy, co jeszcze dzieje się w mieście!

2024-05-18 15:44

Najbliższy weekend w Lublinie dostarczy nam wielu wydarzeń kulturalnych. Przed nami nie tylko atrakcje związane z tegoroczną Nocą Muzeów, ale również m.in.: Festiwal Przyrody, pokazy multimedialne na fontannie, koncerty czy piknik historyczno-wojskowy. Sprawdźcie, czego nie możecie przegapić 18-19 maja w stolicy Lubelszczyzny!

Zastanawiacie się, jak spędzić weekend 18-19 maja w Lublinie? W tym artykule znajdziecie przegląd najciekawszych – według nas – wydarzeń kulturalnych, które odbędą się w sobotę i niedzielę w stolicy Lubelszczyzny. Oj, będzie się działo! Koniecznie sprawdźcie, gdzie warto się wybrać!

Spis treści

  1. Festiwal Przyrody
  2. Kulturalia
  3. Pokazy na fontannie multimedialnej
  4. Wiosenny Piknik Zoocentrum & Schronisko w Lublinie
  5. 80. rocznica bitwy o Monte Cassino i piknik historyczno-wojskowy
  6. Noc Muzeów w Lublinie
  7. Iluminacja na Wieży Trynitarskiej
  8. Rodzinny piknik charytatywny – „Majówka dla Oliwki”
  9. Cyrkowy jam nad Zalewem Zemborzyckim
Maj przywitał nas feerią barw i dźwięków. Ruszyły pokazy fontanny multimedialnej w Lublinie.

Festiwal Przyrody

Od piątkowego (17 maja) poranka w Ogrodzie Saskim w Lublinie trwa trzecia edycja Festiwalu Przyrody. W programie dwudniowego wydarzenia znalazły się m.in.: warsztaty przyrodnicze, wystawy plenerowe, spotkania autorskie oraz koncerty. Festiwal potrwa do soboty włącznie. Wstęp jest darmowy (na część punktów programu obowiązywały wcześniejsze zapisy).

Kulturalia

W piątkowe popołudnie na kampusie „Poczekajka” KUL rozpoczną się tegoroczne Kulturalia, które potrwają do niedzieli włącznie. W trakcie imprezy na scenie zagrają: Ania Wyszkoni, Zakopower, Myslovitz i Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów. Otwarcie bramek już o godz. 17, a pierwszy piątkowy koncert - o 18:30. Wstęp jest płatny.

Pokazy na fontannie multimedialnej

Jak piątek i sobota, to kolejne pokazy na fontannie multimedialnej na pl. Litewskim w Lublinie. W ten weekend będzie można zobaczyć „Symfonię Nauki,” i „Wydarzenia Kulturalne” (17 maja) oraz „Czarcią Łapę”, „Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego + Sen o Mieście” (18 maja). Pokazy są darmowe. Start o godz. 21.

Zobacz także zdjęcia z pierwszego tegorocznego pokazu na fontannie multimedialnej w Lublinie:

Wiosenny Piknik Zoocentrum & Schronisko w Lublinie

Tego wydarzenia nie powinien pominąć żaden miłośnik ani miłośniczka zwierząt! Podczas wiosennego pikniku, który odbędzie się w sobotę (18 maja) od godz. 10 przy Zoo Centrum przy ul. Droga Męczenników Majdanka 74 będzie można m.in.: skorzystać z bezpłatnych porad behawiorystów, porozmawiać z wolontariuszami Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie i poznać część ich psich podopiecznych, a nawet zrobić sobie zdjęcia z własnymi pupilami. Wstęp jest darmowy!

80. rocznica bitwy o Monte Cassino i piknik historyczno-wojskowy

18 maja na boisku przy Szkole Podstawowej nr 57 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie (ul. Krasińskiego 7) już od godz. 11:45 odbędzie się piknik historyczno-wojskowy, który wchodzi w skład lubelskich obchodów 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino. W programie wydarzenia znalazły się między innymi: występy artystyczne lokalnych zespołów pieśni i tańca, grupy rekonstrukcyjne, które zaprezentują pokazy artylerii oraz broni białej i palnej, prezentacja sprzętu wojskowego, a także szereg animacji dla dzieci oraz kuchnia wojskowa. Wstęp jest wolny!

Noc Muzeów w Lublinie

18 maja w Lublinie upłynie głównie pod znakiem Nocy Muzeów. W to wyjątkowe wydarzenie włączyło się wiele placówek kulturalnych z terenu Lublina, w tym między innymi Muzeum Narodowe, skansen, a nawet Ogród Botaniczny. O szczegółowych atrakcjach, jakie zaplanowano tego dnia w stolicy Lubelszczyzny możecie przeczytać w artykule dotyczącym Nocy Muzeów.

Zobacz na zdjęciach, jak było podczas Nocy Muzeów 2022 w Lublinie:

Iluminacja na Wieży Trynitarskiej

Jak już wyżej wspomnieliśmy, 18 maja w Lublinie odbędzie się Noc Muzeów. W związku z tym wydarzeniem, poza darmowym zwiedzaniem, na fasadzie Wieży Trynitarskiej po zmierzchu będzie można oglądać wyjątkową iluminację. Projekcja „Światło Miłosza Mapping Wspomnień i Czytanie Dźwięków” będzie dotyczyć polskiego poety Czesława Miłosza, a w jej trakcie odczytywane będą trzy wiersze jego autorstwa. Iluminacja ta zostanie wyświetlona w sobotę w godz.: 20:50, 21:30, 21:50.

Rodzinny piknik charytatywny – „Majówka dla Oliwki”

W najbliższą niedzielę (19 maja) w godz. 12-18 na pl. Teatralnym przy Centrum Spotkania Kultur odbędzie się kolejna akcja charytatywna na rzecz 3-letniej Oliwki Kraczek („Oliweczka Truskaweczka”), u której zdiagnozowano rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Podczas rodzinnego pikniku zaplanowano między innymi występy lokalnych zespołów ludowych oraz wokalistów ze studia wokalnego Bluelife-Art Krystyny Cugowskiej, a także koncert Moniki Kowalczyk i Jana Wąska, Zespołu Maskotki oraz Łukasza Jemioły. Ponadto, w programie są różnorodne konkursy oraz licytacje, z których zysk zasili zbiórkę na „najdroższy lek świata” dla Oliwki. Wstęp jest darmowy.

Zobacz także zdjęcia z akcji charytatywnej dla „Oliweczki Truskaweczki” walczącej z SMA

Cyrkowy jam nad Zalewem Zemborzyckim

Marzy ci się, by nauczyć się sztuki cyrkowej? Już w niedzielę (19 maja) możesz przybliżyć się do realizacji tego marzenia. Tego dnia, w godz. 15-18 na molo na Marinie nad Zalewem Zemborzyckim odbywać się będzie „Cyrkowy jam”, podczas którego będziecie mieli okazję pożonglować, pochodzić po taśmie lub… zagrać w planszówki podczas pikniku. Wstęp jest bezpłatny!

Zobacz także: 420 par zatańczyło „Poloneza dla Lublina”! Tak wyglądał taniec w centrum miasta