Atrakcje turystyczne na Lubelszczyźnie
Najniżej położony punkt w województwie lubelskim znajduje się w dolinie Bugu, na granicy z Białorusią i Ukrainą. Jest to obszar w pobliżu miejscowości Horodło, gdzie rzeka Bug opuszcza Polskę. Region ten należy do Kotliny Hrubieszowskiej, będącej częścią Niziny Nadbużańskiej, która wyróżnia się urodzajnymi glebami i płaskim ukształtowaniem terenu.
Wysokość tego punktu wynosi około 114 m n.p.m., co czyni go najniżej położonym miejscem w województwie. Dla porównania największa depresja w geografii Polski znajduje się na terenie Żuław Wiślanych. Jeszcze do niedawna uważano, że najniższy punkt w Polce znajduje się w Raczkach Elbląskich, gdzie depresja wynosi 1,8 m p.p.m. Okazało się jednak, że we wsi Marzęcino wartość ta jest większa i wynosi 2,07 m p.p.m.
Z kolei Tarnogród, niewielkie miasteczko w województwie lubelskim, nazywane jest „Małym Krakowem” dzięki swojemu zabytkowemu układowi urbanistycznemu i historycznemu dziedzictwu. Założono je w XVI wieku. Choć nie jest tak znane jak większe miasta regionu, Tarnogród kryje w sobie wiele atrakcji, które warto odkryć.
Głównym powodem, dla którego Tarnogród bywa porównywany do Krakowa, jest jego unikalny układ urbanistyczny. W centrum miasta znajduje się rynek – przestronny, otoczony zabytkowymi kamienicami i dawniej mieszczący ratusz. Tarnogród, podobnie jak Kraków, łączy w sobie bogatą historię z zachowanymi elementami architektury, co czyni go prawdziwą perełką Lubelszczyzny.
Co warto jeszcze odwiedzić na Lubelszczyźnie? Najstarszą piramidę w Polsce. - Na jej szczycie (200 m n.p.m.) znajduje się budowla z pierwszej połowy XVII w kształcie piramidy. Dokładna data powstania kaplicy grobowej nie jest znana – informuje oficjalny serwis internetowy gminy Krasnystaw. Data budowy owej kaplicy nie jest znana. Jak informuje gmina, została wybudowana z rozkazu Pawła Orzechowskiego (jako miejsce jego pochówku) ur. ok. 1550 roku w Dorohusku herbu Rogala.
- Wieża Ariańska jest uważana za najwyższą tego typu budowlę na terenie Polski. Podstawa piramidy to forma kwadratu o długości boku około 7,35 m, wysoka na około 26,39 m. W jednej ze ścian budowli znajduje się otwór wejściowy (wejście od południa) zamknięty półkoliście. Wejście do wnętrza pozbawione drzwi zamknięte jest współcześnie wykonaną kratą oraz drzwiami. We wszystkich ścianach znajdują się okrągłe otwory okienne umieszczone w osiach symetrii budowli – czytamy na stronie gminy.
Ciekawostką jest również fakt, iż w woj. lubelskim łączy się trzy kraje. Dlaczego?
W Polsce jest zaledwie kilka takich miejscowości. W tym miejscu można dosłownie w kilka sekund odwiedzić aż trzy kraje! Mowa tu o atrakcji turystycznej w woj. lubelskim, którą warto odwiedzić, przy okazji spaceru wzdłuż Bugu.
To właśnie w Orchówku spotykają się ze sobą granice trzech państw - Polski, Białorusi i Ukrainy. W dosłownie kilka sekund można przekroczyć granicę kilka razy.
Brakuje grawitacji w woj. lubelskim? Oto magiczne górki
Jedna z nich znajduje się w powiecie zamojskim. A konkretnie w miejscowości Zubowice (gmina Komarów-Osada) oddalona o nieco ponad 20 km od Zamościa. Dlaczego warto się tam wybrać? Tam podobno nie ma prawa fizyki. O co chodzi? O… górkę.
Jak możemy dowiedzieć się z czeluści internetu, o górce tej krążą legendy, które opowiadają o tym, iż konie nie chciały schodzić z tej górki by napić się wody ze studni.
- Górka grawitacyjna w Zubowicach to miejsce absolutnie wyjątkowe. Nie tylko butelki podobno toczą się tutaj pod górę, ale nawet samochody jadą do góry, zamiast zjeżdżać w dół wzniesienia. Magia? Kosmici? Dziwne przyciąganie? - czytamy w mediach społecznościowych.
Samochód jedzie pod górę? „To złudzenie optyczne”
Jak możemy dowiedzieć się z nagrania, takowe zjawisko powstaje, gdy będą spełnione określone warunki. Tzn.? - Odpowiednio nachylone drzewa, albo na dłuższym odcinku będą różne przewyższenia i obniżenia. I wtedy nasze oko widzi to inaczej niż w rzeczywistości – słyszymy w trakcie nagrania w serwisie YT.
Podobne „magiczne górki” zlokalizowane są w powiecie chełmskim. A te znajdują się w miejscowości Podgórze.