Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: fot. stanbalik / Pixabay

W Polsce zabraknie musztardy? Brakuje głównego składnika tego sosu!

2022-06-24 9:59

Niestety to nie żart, nadchodzi „kryzys musztardowy”, wszystko wskazuje na to, że letnie grillowanie już wkrótce będzie mniej doprawione. Klasyczne sosy, takie jak właśnie musztarda i keczup mogą wkrótce być ekskluzywnym dodatkiem, o który trudno będzie w sklepach. Co jest powodem takiej sytuacji? Zapraszamy do artykułu.

Grill bez musztardy i keczupu?

Oczywiście każdy z nas ma inny gust, ale nie da się zaprzeczyć, że urządzając letniego grilla nie może na stole zabraknąć dwóch sosów – musztardy i keczupu. O tym, że keczupu może wkrótce zabraknąć pisaliśmy niedawno i więcej informacji o tym problemie znajdziecie w artykule poniżej.

Dziś zajmiemy się drugim popularnym dodatkiem – musztardą. Ceny tego popularnego dodatku do mięs idą bowiem w górę, a firmy produkujące musztardę przeżywają obecnie największy kryzys od 25 lat. Producenci musztard mają bowiem duże problemy z dostępnością istotnego składnika musztardygorczycy.

Kanada, która jest drugim co do wielkości producentem światowej gorczycy boryka się z ogromną suszą. Ze względu na deficyt wody, kraj ten zanotował 28 proc. spadek zbiorów, a to dopiero początek i liczba ta może się jeszcze zwiększyć. Na razie musztarda nie zniknie jeszcze ze sklepowych półek, ale przewiduje się, że w wyniku suszy ceny gotowej musztardy może wzrosnąć nawet dwukrotnie! Na braki w dostawach wpływa również wojna w Ukrainie, ponieważ zarówno Rosja, jak i Ukraina są czołowymi światowymi dostawcami gorczycy.Problem z uprawami gorczycy mają również Francuzi. W zeszłym roku uprawy tej rośliny spadły tam o 50 procent. Spowodowało to, że musztarda podrożała w tym kraju o ok. 10 procent.

"Jesteśmy w kryzysie, jakiego nie widzieliśmy od 25 lat. Cena nasion wzrosła trzy lub czterokrotnie, a wkrótce może nawet zwiększyć się aż pięciokrotnie. Na dodatek nie ma nowych dostaw" — wymienia w rozmowie z serwisem France24 Christophe Planes, dyrektor ds. sprzedaży producenta musztardy Reine de Dijon we Francji.