LUBELSKIE SOKOŁY

W gnieździe lubelskich sokołów jest już pierwsze jajko! Wrotka i Czart rozpoczęli sezon na powiększanie rodziny [ZDJĘCIA]

2024-03-11 9:25

Lubelskie sokoły wędrowne rozpoczęły nowy sezon na składanie jaj. W miniony weekend Wrotka zniosła pierwsze z nich!

Historia lubelskich sokołów: Wrotki i Czarta

Wrotka i Czart to sokoły wędrowne, które zamieszkują w gnieździe umiejscowionym na kominie Elektrociepłowni Wrotków, na wysokości około 150 m. Parę tworzą od dwóch lat. Przypomnijmy, że wcześniej partnerem samiczki był Łupek, który niestety zaginął w 2021 r. Niewykluczone, że samiec zatruł się upolowanym gołębiem, bo w tym samym roku nie przeżyła też dwójka z czterech wyklutych piskląt. W 2022 r. Wrotka połączyła się w parę ze swoim rocznym „synem” Czartem, a w wyniku tego „związku” w gnieździe pojawiło się 5 jaj. Niestety żadne z nich nie było jednak zalężone, a to ze względu na niedojrzałość płciową młodego samca. Z kolei w 2023 r. Wrotka również złożyła 5 jajek, z których wykluła się trójka piskląt. Otrzymały one następujące imiona: Lubek, Lubela i Kalina.

Młode sokoły z Lublina zaobrączkowane

Pierwsze jajko u lubelskich sokołów w 2024 roku

Już wiadomo, że Wrotka i Czart nie zamierzają próżnować także w tym roku. W sobotę, 9 marca, samiczka zniosła już pierwsze tegoroczne jajko! Dodajmy przy tym, że w 2024 r. Wrotka będzie obchodzić swoje 10. urodziny!

Sokoły wędrowne osiedliły się na kominie elektrociepłowni Wrotków w Lublinie w 2016 r. Ich codzienne życie można śledzić na bieżąco na stronie peregrinus.pl/lublin, dzięki zamontowanym w gnieździe kamerom.

Zobacz galerię: Jest już pierwsze jajko w gnieździe lubelskich sokołów w 2024 roku!